Prezentacja raportu komisji Millera

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod kierownictwem szefa MSWiA Jerzego Millera rozpoczęła w piątek tuż po 10.00 konferencję, na której prezentuje raport o okolicznościach i przyczynach katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Błędy pilotów, wyszkolenia i strony rosyjskiej - najważniejsze wnioski na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej w raporcie komisji Millera - w skrócie

10:05

Raport przedstawią przewodniczący komisji Jerzy Miller, jego zastępca płk Mirosław Grochowski oraz przedstawiciele komisji.

Raport komisji zaakceptowano jednogłośnie - poinformował Miller.

Członkowie komisji przygotowali prezentację - prawdopodobnie na podobnej zasadzie jak w styczniu br., na konferencję po opublikowaniu raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK). Wówczas zostały zaprezentowane m.in. fragmenty zapisów rozmów zarówno pilotów, jak i kontrolerów z wieży na lotnisku w Smoleńsku. Przedstawiona została też symulacja feralnego lotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r.

Prace komisji, którą kierował szef MSWiA, zakończyły się 27 czerwca. Wtedy dokument przekazany został premierowi i do przetłumaczenia na języki: angielski i rosyjski. W ubiegłym tygodniu szef rządu powiedział, że uznaje 29 lipca za ostateczną datę prezentacji raportu, nawet jeśli tłumaczenie nie będzie kompletne.

Członkowie komisji nie ujawniają żadnych szczegółów dokumentu. Wiadomo, że liczy 300 stron, a jego forma - jak już wcześnie mówił minister Miller - jest podobna do raportu rosyjskiego MAK. Zawiera więc m.in. wnioski i rozdział dotyczący zaleceń na przyszłość, które mają zapobiegać podobnym tragediom. Szef MSWiA wielokrotnie zapewniał, że w raporcie nie będzie żadnych nazwisk osób, które miałyby być odpowiedzialne za katastrofę. Wyjaśniał, że rolą komisji nie było rozpatrywanie czyjejkolwiek winy, a "analiza faktów".

Na upublicznienie raportu zaproszeni zostali bliscy osób, które zginęły w katastrofie. Konferencję będą mogli oni oglądać w oddzielnym pomieszczeniu, a później - bez udziału mediów - spotkają się z członkami komisji. Po konferencji komisji planowana jest konferencja prasowa premiera Donalda Tuska. Szef rządu ma się ustosunkować się do treści raportu i przedstawić swoje decyzje.

10:08

W internecie opublikowano raport polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej. Równocześnie pojawiły się tam też jego tłumaczenia w języku angielskim i rosyjskim.

Raport został zawieszony na stronach: www.premier.gov.pl, www.mswia.gov.pl, www.komisja.smolensk.gov.pl, www.mon.gov.pl.

Prace komisji, którą kierował szef MSWiA Jerzy Miller zakończyły się 27 czerwca, po ponad 14 miesiącach. Wtedy dokument przekazany został premierowi i do przetłumaczenia.

Dokument jest też prezentowany podczas specjalnej konferencji z udziałem członków komisji, która rozpoczęła się tuż po godzinie 10.00.

10:13 Wśród przyczyn katastrofy są:

- zejście poniżej minimum wysokości

- nadmierna prędkość opadania

- warunki pogodowe uniemożliwiające kontakt wzrokowy z ziemią

- spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg

10:14

System świetlny na lotnisku był niesprawny i niekompletny

10:26

Załoga nie chciała lądować, a jedynie wykonać podejście próbne.

Do zderzenia z ziemią samolot był sprawny.

Kierownik strefy lądowania podawał załodze błędne komendy.

W tej konfiguracji załoga nie miała możliwości wykonania odejścia na drugi krąg w automacie.

Uchybienia formalne w organizacji lotu nie miały wpływu na jego bezpieczeństwo.

Proces organizacji lotu przez specpułk zawierał uchybienia.

W specpułku była zbyt mała liczba załóg w stosunku do realizowanych zadań.

10:34

W Specpułku ustanowiono własne standardy niezgodne z programem szkolenia, regulaminem lotów i innymi dokumentami

10:39

W specpułku podejmowano świadome decyzje o łamaniu norm odpoczynku

10:41

Tylko technik pokładowy miał ważne uprawnienia do wykonywania lotów.

10:42

Poziom wyszkolenia załogi zagrażał bezpieczeństwu lotów.

Komisja nie stwierdziła nacisków na załogę, by wymusić lądowanie.

Gęste zadrzewienie mogło mieć wpływ na katastrofę.

10:45

Zapotrzebowanie na lot zgłoszone zgodnie z przepisami

Zapotrzebowanie na lot o statusie HEAD 10 kwietnia było zgłoszone zgodnie z przepisami - poinformował w piątek Maciej Lasek, członek komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
10°C Środa
noc
wiecej »