Reklama

Z wojewodą o szkodach w Bytomiu

W czwartek u wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka spotkali się przedstawiciele Kompanii Węglowej i Bytomia. Rozmawiali o uszkodzonych budynkach w dzielnicy Karb i porozumieniu dotyczącym zapewnienia wykwaterowanym osobom nowych mieszkań.

Reklama

W spotkaniu z wojewodą śląskim udział wzięli m.in. prezydent Bytomia Piotr Koj oraz wiceprezes Kompanii Węglowej Marek Uszko.

Koj określił negocjacje jako chwilami trudne. "Katastrofa dotyczy 600 mieszkańców i 28 budynków. Trudno w tak krótkim czasie decydować o dorobku życiowym tak dużej grupy mieszkańców" - powiedział.

Dodał, że z punktu widzenia miasta ważniejsze jest zadbanie o interes bytomian w sensie długoterminowym, czyli zapewniając im mieszkania, a nie tylko miejsca w hotelach.

Wiceprezes Kompanii powiedział, że "od początku Kompania podejmuje decyzje, żeby naprawić szkodę górniczą i nie uchyla się od odpowiedzialności za szkodę". Zaznaczył, że proponowano miastu 100 mieszkań przejętych przez spółkę w wyniku restrukturyzacji kopalń, ale propozycja nie została przyjęta.

Wyjaśniał, że część z nich wymaga remontu, a Kompania pokryje jego koszty, jeśli znajdą się najemcy.

Po spotkaniu Łukaszczyk poinformował, że "namawiał miasto Bytom, jak i Kompanię Węglową do takiego porozumienia, do jakiego doszło między Kompanią a gminą Bieruń, gdzie woda zalała dwa duże bloki, co też było wtórnym efektem działań kopalń".

Porozumienie miałoby polegać na tym, że po wycenie metra kwadratowego i wypłaceniu odszkodowania przez Kompanię gmina daje grunt i za te pieniądze buduje mieszkania dla tych, którzy tego chcą. Osoby niezainteresowane, na podstawie ugody, mogłyby dostać pieniądze. Natomiast w przypadku mieszkań będących własnością gminy, Kompania dałaby środki na ich odbudowę w nowym miejscu na gminnym gruncie.

Wszyscy podkreślali, że konfliktu pomiędzy miastem a Kompanią nie ma, jednak Koj powiedział PAP, że nie zgadza się z opinią nadzoru górniczego, którzy orzekł, że uszkodzenie budynków nie jest spowodowane bieżącą eksploatacją węgla i będzie oczekiwał korekty stanowiska.

W wyniku wydobycia węgla teren dzielnicy Karb obniżył się mniej więcej o 3 metry. Wszystkie zabudowania, w tym stuletnie budynki i bloki mieszkalne z lat 70., zostały poważnie uszkodzone - ściany popękały i poprzemieszczały się o kilka centymetrów. Z tego powodu w ostatnich dniach wykwaterowano do hoteli ponad stu mieszkańców.

Węgiel pod miastem wydobywa kopalnia Bobrek-Centrum, która należy do Kompanii Węglowej. Kilka dni temu nadzór górniczy przeprowadził kontrolę i poinformował, że uszkodzenia domów w Bytomiu-Karbiu nie wynikają z nieprawidłowości przy bieżącej eksploatacji węgla. Wicepremier Waldemar Pawlak, który przed prawie dwoma tygodniami spotkał się z mieszkańcami Karbia, powiedział, że sytuacja w tym rejonie ma związek z ponad stuletnią eksploatacją węgla.

Do wtorku mają zostać przedstawione wstępne założenia porozumienia pomiędzy Kompanią a Bytomiem, m.in. w sprawie wykupu osiedla Karb.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama