W obliczu katastrofalnego stanu oświaty Kościół stara się wypracować własną wizję edukacji – powiedział Radiu Watykańskiemu prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Kard. Zenon Grocholewski zauważył, że we współczesnym świecie szkoły katolickie muszą uczyć młodych samodzielności myślenia, bo tylko w ten sposób można ich uchronić od zasadzek propagandy i ideologii.
Zdaniem szefa watykańskiej dykasterii edukacyjnej istotną cechą kościelnej oświaty jest troska o formację nauczycieli. Przejawia się to również w fakcie, że to właśnie nauczycieli powierzył Benedykt XVI modlitwom wiernych na całym świecie w przyszłym miesiącu. Chodzi mu o to, aby wychowawcy umieli przekazywać młodym umiłowanie prawdy i wpajać w nich autentyczne wartości moralne i duchowe. Kard. Grocholewski podkreślił też szczególne zasługi Benedykta XVI na tym polu. Jedną z głównych cech obecnego pontyfikatu jest troska o poszerzanie granic racjonalności. Umysł nie może zamykać się na pytania, które stawia religia, bo są to podstawowe pytania naszego życia – zaznaczył prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.