Około pięciu tysięcy wiernych witało w środę wieczorem patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego składa wizytę w tym kraju już po raz szósty.
Tuż przed przyjazdem Cyryla władze Ługańska zakazały demonstracji przeciwko jego wizycie. Przygotowywała się do nich nacjonalistyczna partia Swoboda, która chciałaby zjednoczenia podzielonych dziś ukraińskich kościołów prawosławnych.
Swoboda uważa Cyryla za jednego z głównych rzeczników odrodzenia tzw. świata rosyjskiego, czyli odtworzenia wpływów Moskwy m.in. na Ukrainie.
"Bardzo chciałem odwiedzić Ługańsk i pomodlić się z wami, wesprzeć was we wszystkich dobrych sprawach, a szczególnie w dziele ochrony jedności Kościoła Prawosławnego" - mówił Cyryl w środę do wiernych, podczas mszy świętej w soborze katedralnym św. Włodzimierza.
Kościół prawosławny na Ukrainie jest podzielony ze względów historycznych. Największy pod względem liczby parafii jest Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, uznający zwierzchność Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Zwierzchność Moskwy odrzucają: Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, jednak nie są one uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.