Biskupi z krajów misyjnych proszą o kapłanów z Polski, którzy mogliby głosić Ewangelię w Afryce, Ameryce Południowej i Azji.
Misjonarze świeccy pracują w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej, a także trzech wolontariuszy w RCA. W roku szkolnym 2011/2012 w CeFoM w Warszawie do pracy w Afryce przygotowuje się dwóch kapłanów oraz dwóch we Francji.
Biskupi z krajów misyjnych mówili podczas wystąpień o sytuacji Kościołów na trzech kontynentach. Biskupi z Boliwii podkreślali duże wyzwanie dla Kościoła w sytuacji wzrostu produkcji narkotyków i migracji ludzi. Biskupi z Republiki Konga z niepokojem mówili o rozwijających się sektach.
Pierwszy raz w Polsce jest biskup José Luís Azcona z prałatury Marajó w Bazylii. Jest on pod wrażeniem ilości tarnowskich księży, sióstr zakonnych i kleryków, bo w tamtejszej diecezji jest tylko 7 księży i 10 kleryków. Bp Azcona, chciałby aby nawet dziesięciu księży przyjechało do jego diecezji, bo pracy jest bardzo dużo.
„Biskup podziwia piękne tarnowskie kościoły, bo u nas są to zazwyczaj drewniane kaplice. Jest także pod wrażeniem liturgii, która pod względem celebracji i udziału ministrantów, lektorów i osób świeckich przypomina mu Msze, którym przewodniczy papież” – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Kazimierz Skórski, tarnowski misjonarz, którzy towarzyszy biskupowi.
Goście z trzech kontynentów odwiedzali przez tydzień sanktuaria, parafie i szkoły. Ks. Skórski opowiada, że na jednym ze spotkań młoda kobieta zapytała biskupa z Brazylii, czego Kościół w Polsce może nauczyć się od tamtejszej wspólnoty wierzących? „Biskup José Luís Azcona zwrócił uwagę na rolę świeckich, którzy mogliby podjąć jeszcze większą odpowiedzialność za Kościół” – dodaje tarnowski misjonarz.
W Brazylii wspólnoty, które są małymi parafiami, zależą od świeckich. - Ponieważ jesteśmy teraz w Polsce, w niedzielę w naszej parafii nie będzie księdza na trzech Mszach św., ale są świeccy, którzy poprowadzą Liturgię Słowa i będą rozdawać Komunię św. Bez świeckich Kościół nie mógłby funkcjonować” – mówi KAI ks. Skórski.
Gościem sympozjum był także bp Armando Gianni z RCA. „W waszych kościołach jest dużo dzieci i młodzieży, które działają w grupach misyjnych. To pięknie świadczy o Kościele, który ma przyszłość, bo dzieci są blisko Boga” – powiedział biskup z RCA.
Bp Armando Gianni też prosił o kapłanów, którzy mogliby przyjechać do Afryki, by głosić Ewangelię.
„W tym biednym kraju księża głoszą Ewangelię, pomagają potrzebującym. Czekamy także na świeckich, którzy mogą pomóc nam budować szkoły, szpitale i je prowadzić” – dodaje.
Ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, wiąże z wizytą biskupów duże nadzieje.
„Abp Matthias N'Gartéri z Czadu powiedział, że pierwszy raz od 25 lat, kiedy jest biskupem miał okazję tak bardzo doświadczyć Kościoła powszechnego i jedności Kościołów lokalnych. Chcielibyśmy, by owocem tego spotkania, były kolejne wyjazdy na misje, by zaowocowało to rozbudzeniem misyjnej świadomości i odpowiedzialności nie tylko w diecezji tarnowskiej, ale w Kościele w Polsce” – podkreśla ks. Atłas.
Na misjach można także głosić Ewangelię pracując w mediach. Kilku biskupów prosiło w Tarnowie o pomoc w prowadzeniu diecezjalnej prasy i radia.
W Czadzie, w samej N’Djamenie katolickie radio „Arc en Ciel” prowadzi tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa.
„Program radia przewidziany jest dla wszystkich, ale szczególnie ma on wymiar religijny i korzystają z niego katolicy. Mamy informacje lokalne i religijne. Można też modlić się z radiem, bo są parafie w naszej archidiecezji, gdzie nie ma kapłanów, a do kościoła jest daleko” – powiedział KAI ks. Worwa.
Wizyta biskupów z krajów misyjnych potrwa do poniedziałku. Kilkunastu biskupów z Afryki, Ameryki Południowej i Azji zaprosił biskup tarnowski Wiktor Skworc z okazji 225-lecia diecezji tarnowskiej. Biskupom towarzyszą tarnowscy misjonarze.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.