Biskupi z krajów misyjnych proszą o kapłanów z Polski, którzy mogliby głosić Ewangelię w Afryce, Ameryce Południowej i Azji.
Biskupi z trzech kontynentów, którzy wzięli udział w sympozjum misyjnym w Tarnowie, podkreślają także, że siostry zakonne i świeccy są bardzo potrzebni na misjach.
Witając biskupów z krajów misyjnych ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc powiedział, że wszyscy musimy przystąpić z nowym zapałem do misyjnej pracy.
„To zadanie nas wszystkich, bo każdy świadomy chrześcijanin – świadomy świadek Ewangelii – ma zawsze i wszędzie pole do apostolskiego działania i świadectwa życia” – powiedział ordynariusz tarnowski.
Podczas sympozjum na temat zaangażowania misyjnego diecezji tarnowskiej mówił ks. Krzysztof Czermak wikariusz biskupi ds. misji. Przypomniał, że w 1973 roku biskup tarnowski Jerzy Ablewicz posłał pierwszych czterech księży diecezjalnych do Konga-Brazzaville. Wyjazd fideidonistów przyczynił się do rozwoju świadomości misyjnej w Kościele tarnowskim i do decyzji o wyjazdach następnych kapłanów.
Obecność i praca księży tarnowskich w Kongu-Brazzaville przez 38 lat przynosi owoce. Ks. Czermak mówił o wzroście liczby ochrzczonych, większej świadomości religijnej wiernych. Powstały kościoły, kaplice, szkoły i dzieła charytatywne. W Brazzaville, w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego w Mszach niedzielnych uczestniczy około 3 tys. wiernych. Również na porannej Mszy św. w dni powszednie zbiera się od 300 do 500 wiernych.
Tarnowscy misjonarze na całym świecie głoszą Ewangelię, budują studnie, szkoły, świetlice dla dzieci. W parafii w Kongu-Brazzaville w Louvakou w diecezji Nkayi, ks. Marian Pazdan buduje duże sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
W Bagandou w RCA dotychczas wybudowano trzy budynki szpitalne, sale na hospitalizację i mały dom mieszkalny dla personelu z Polski. Kosztem ok. 55 tys. euro rocznie w ramach projektu funkcjonuje także szpital. Od początku budowa i funkcjonowanie tej jednostki pochłonęło ponad 1 mln 710 tys. zł (około 430 tys. euro). Szpital posiada blok operacyjny, salę porodową, oddziały ogólny i pediatrii z 50 łóżkami, laboratorium, aptekę, gabinet dentystyczny, aparat USG, własną studnię głębinową i agregat prądotwórczy. W roku 2010 skonsultowano prawie 4 tys. pacjentów, a hospitalizowano ponad 1500. Personel szpitalny z jego dyrektorem Elżbietą Wryk z Tarnowa liczy – w zależności od liczby woluntariuszy z Polski – do 19 osób.
W ciągu 38 lat biskupi tarnowscy posłali na misje 115 księży: do Afryki 51, do Ameryki Południowej 58 i do Azji 7. Abp Jerzy Ablewicz posłał 36 misjonarzy, abp Józef Życiński 27 misjonarzy i bp Wiktor Skworc 53 misjonarzy kapłanów "fidei donum".
Obecnie w ramach Diecezjalnego Dzieła Misyjnego diecezji tarnowskiej pracuje 46 księży misjonarzy: w Afryce 14 (Czad – 1, Rep. Konga – 4, Rep. Środkowoafrykańska – 9), w Ameryce Łacińskiej 27 (Argentyna – 2, Peru – 9, Boliwia – 4, Brazylia – 6, Ekwador – 6), w Azji 5 (Kazachstan). Stanowią oni 15 proc. polskich fideidonistów.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.