Z udziałem 90 tys. wiernych rozpoczęła się na fryburskim lotnisku Msza św. pod przewodnictwem Benedykta XVI. Eucharystia jest najważniejszym punktem ostatniego dnia i całej apostolskiej wizyty papieża w Niemczech.
KAY NIETFELD/ PAP/EPA
O świcie były już tłumy.
We Fryburgu panuje piękna słoneczna pogoda. W wolno przejeżdżającym między sektorami papamobile papieża witały okrzyki zgromadzonych. W dłoniach widać tysiące flag, watykańskich i wiele polskich. Rozległo się bicie dzwonów. Co raz papieski samochód zatrzymywał się, osobisty sekretarz Benedykta XVI podawał papieżowi do ucałowania niemowlęta.
Wśród rzesz wiernych są tysiące młodych, którzy wzięli udział we wczorajszym czuwaniu modlitewnym z papieżem. Przybyli licznie pielgrzymi z zagranicy, z Francji ponad 2,2 tys., z Szwajcarii ponad tysiąc, kilkaset z Austrii i Polski. Ze względów bezpieczeństwa na miejsce celebry nie można było wnieść transparentów.
Eucharystię uświetnia śpiew kilkusetosobowego chóru i orkiestra.
Mszę św. z papieżem koncelebruje 70 biskupów 27 niemieckich diecezji oraz hierarchowie z zagranicy.
Większość pielgrzymów mogła spocząć na ławach ze świerkowego drzewa. Część drewna, z którego wykonano ławki, pochodzi z lasów należących do Kościoła. Po Mszy chętni, którzy będą chcieli wziąć sobie ją na pamiątkę muszą zapłacić minimum 410 euro plus 80 euro kosztów transportu. Ponad tysiąc osób dużo wcześniej już zadeklarowało chęć zakupu. Pieniądze ze sprzedaży ław zostaną przeznaczone na cele charytatywne.
Po Mszy św. papież uda się do fryburskiego seminarium duchownego, gdzie zje obiad z niemieckimi biskupami. Tam też spotka się z członkami Trybunału Konstytucyjnego a następnie uda się do Sali Koncertowej, gdzie odbędzie się spotkanie z katolikami zaangażowanymi w życie kościelne i społeczne. Po nim papież odjedzie na lotnisko w Lahr, gdzie odbędzie się ceremonia pożegnania z udziałem prezydenta Niemiec Christiana Wulffa. O godz. 20.45 papieski samolot oczekiwany jest w Rzymie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.