Papież poszerza kompetencje Roty

Benedykt XVI poszerzył kompetencje Roty Rzymskiej.

Postanowił przekazać temu trybunałowi Stolicy Apostolskiej rozpatrywane dotychczas przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów sprawy dotyczące dyspensy od zobowiązań wynikających z nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu, oraz dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego.
Na łamach noszącego jutrzejszą datę watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” opublikowano List Apostolski Benedykta XVI w formie Motu Proprio „Quaerit semper”.

Papież podkreśla, że w obecnych warunkach uznał za stosowne, aby Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zajęła się głównie kwestiami liturgicznymi. Dlatego przekazuje kompetencje dotyczące postępowania w sprawach o udzielenie dyspensy od zobowiązań wynikających z nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu, oraz dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego nowemu urzędowi utworzonemu przy Trybunale Roty Rzymskiej. Ojciec Święty postanowił, że nowy urząd kierowany jest przez Dziekana Roty Rzymskiej, wspomaganego przez urzędników, deputowanych komisarzy oraz konsultorów.
Nowe normy wchodzą w życie 1 października br. Dziekanem Roty Rzymskiej jest od roku 2004 pochodzący z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Antoni Stankiewicz.

«« | « | 1 | » | »»
 • yomi
  29.09.2011 11:14
  "udzielenie dyspensy od zobowiązań wynikających z nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu," ??? Coś tu nie gra. Dyspensa może być chyba od ważnych święceń, a swierdzenie nieważności to chyba nie dyspensa. Czy coś żle rozumiem?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -5°C Wtorek
  rano
  -2°C Wtorek
  dzień
  -1°C Wtorek
  wieczór
  -4°C Środa
  noc
  wiecej »