Pożegnanie z Castel Gandolfo

W środę 28 września wieczorem Benedykt XVI przyjął w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo pracowników Willi Papieskich i podziękował im za pracę, jaką wykonywali w czasie jego pobytu w tym miejscu. Ojciec Święty kończy tegoroczny pobyt w swej letniej rezydencji i jutro wraca do Watykanu.

„Również w tym roku miło mi jest spotkać was, aby pozdrowić was wszystkich i wyrazić wam uznanie za cenną służbę, jaką wykonaliście i nadal pełnicie, strzegąc kompetentnie tego miejsca” – powiedział papież w krótkim przemówieniu. Podziękowanie złożył na ręce dyrektora placówki dr. Saverio Petrillo.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „w tym miejscu żyje się w stałym kontakcie z przyrodą i w klimacie ciszy”. Dodał, że oba te czynniki zbliżają nas do Boga: przyroda jako arcydzieło, które wyszło spod ręki Stwórcy i milczenie, które pozwala nam myśleć i rozważać bez rozpraszania się to, co istotne w naszym istnieniu. Papież przywołał słowa niemieckiego teologa i myśliciela pochodzenia włoskiego – Romano Guardiniego, że „tylko w milczeniu staję przed Bogiem i tylko w milczeniu poznaję samego siebie”. W takim klimacie łatwiej jest odnaleźć samych siebie, słuchając głosu wewnętrznego i Boga, który nadaje sens naszemu życiu – podkreślił Benedykt XVI.

Życzył pracownikom Pałacu Apostolskiego i Willi Papieskich, aby Bóg wynagrodził ich obficie swymi darami oraz strzegł ich i ich rodzin. „Dziękuję wam zwłaszcza za to, że towarzyszyliście mi wsparciem modlitewnym i nigdy nie będę odczuwał braku tej pomocy po wyjeździe stąd” – dodał papież.

Zwrócił uwagę na znaczenie modlitwy i miłości w życiu chrześcijanina oraz wezwał swych słuchaczy, aby nadal praktykowali obie te rzeczy w swym życiu, dając w ten sposób świadectwo wierze. Zarówno modlitwa, jak i miłość pozwalają na stałe kierowanie wzroku na Boga z korzyścią dla braci.

Ojciec Święty zapewnił również pracowników rezydencji papieskiej o swych modlitwach za nich, życzy im wszelkiego dobra w ich życiu rodzinnym, w codziennej pracy oraz postępów w nauce szkolnej dzieciom. Wezwał młode pokolenie do udziału w lekcjach religii, dorosłych zaś do stałego korzystanie z okazji do formacji. Na zakończenie polecił wszystkich opiece Matki Bożej i udzielił im błogosławieństwa apostolskiego.

Benedykt XVI przebywał w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo od 7 lipca br. W tym roku nigdzie poza tym nie wyjeżdżał na wakacje. Przez cały lipiec nie było środowych audiencji ogólnych, a papież wznowił je 3 sierpnia. We wszystkie niedziele spotykał się z wiernymi i pielgrzymami na południowej modlitwie Anioł Pański. W ciągu tych prawie trzech miesięcy Ojciec Święty opuszczał Castel Gandolfo na dłużej tylko na czas dwóch podróży zagranicznych: 18-21 sierpnia do Hiszpanii i 22-25 września do Niemiec. Ponadto 11 września odwiedził Ankonę na zakończenie włoskiego Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Sobota
rano
29°C Sobota
dzień
30°C Sobota
wieczór
26°C Niedziela
noc
wiecej »