Mobilizacja miłosierdzia

Zbiórki pieniężne i darów na rzecz potrzebujących oraz modlitwy w ich intencji organizowane są przez parafie w całej Polsce w ramach 67. Tygodnia Miłosierdzia. W tym roku towarzyszy mu hasło "Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia", dlatego pracownicy instytucji charytatywnych oraz wolontariusze zachęcani są, by w tym tygodniu codziennie uczestniczyć w Mszy św.

Obchody 67. Tygodnia Miłosierdzia rozpoczęły się w niedzielę 2 października i potrwają do soboty 8 października.

Podczas codziennych Eucharystii w okolicznościowych kazaniach przypominane są postaci świętych. Dziś jako przykład stawiany jest bł. Jan Paweł II, który z intensywnej kontemplacji Boga czerpał siłę do poszukiwania po całym świecie ludzi zagubionych, zaniedbanych, ubogich, zapomnianych przez wielkich tego świata. Jutro przypomniany zostanie św. Franciszek z Asyżu, a w środę św. s. Faustyna Kowalska. - Ona wciąż nam przypomina, że jedną z form czynienia miłosierdzia na ziemi są uczynki miłości bliźniego – podkreśla ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska. W kolejnych dniach przypomniane zostaną postaci: bł. Marianny Biernackiej, która oddała swoje życie za synową, Matki Bożej oraz św. Józefa.

Tydzień Miłosierdzia to także okazja do uwrażliwiania na potrzebę niesienia pomocy. Służą temu m.in. katechezy w szkołach poruszające problematykę osób potrzebujących. Podejmowane są też inne inicjatywy, inspirowane przez Parafialne Zespoły Caritas, szkolne koła Caritas czy placówki prowadzone przez diecezjalne Caritas.

W parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie przez cały tydzień zbierane są ofiary pieniężne przeznaczone na fundusz charytatywny. Z kolei parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnowie zorganizowała charytatywny festyn, a jej mieszkańcy codziennie będą odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W diecezji radomskiej szczególnie promowany jest wolontariat: przedstawiciele młodzieży wzięli udział w Forum Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas na Jasnej Górze, planowane jest także spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas w gmachu radomskiego seminarium duchownego. Natomiast w diecezji bydgoskiej, w Tygodniu Miłosierdzia Caritas prowadzi różne działania, by wspomóc hospicja i chorych.

Na zakończenie 67. Tygodnia Miłosierdzia 8 października odbędzie się też doroczna pielgrzymka pracowników i wolontariuszy Caritas archidiecezji krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Część wolontariuszy bierze obecnie udział w II Światowym Kongresie Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

W całej Polsce, w Parafialnych Zespołach Caritas zaangażowanych jest 45 tys. osób, z kolei 49 tys. dzieci i młodzieży udziela się w Szkolnych Kołach Caritas.

Tydzień Miłosierdzia został zainicjowany przez Caritas w Polsce jeszcze przed II wojną światową, w lutym 1937 r. i był obchodzony we wszystkich diecezjach i parafiach. Obchody wznowiono w 1945 r. i odtąd jest on nieprzerwanie organizowany w Kościele.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
17°C Środa
rano
wiecej »