Zbiórki pieniężne i darów na rzecz potrzebujących oraz modlitwy w ich intencji organizowane są przez parafie w całej Polsce w ramach 67. Tygodnia Miłosierdzia. W tym roku towarzyszy mu hasło "Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia", dlatego pracownicy instytucji charytatywnych oraz wolontariusze zachęcani są, by w tym tygodniu codziennie uczestniczyć w Mszy św.
Obchody 67. Tygodnia Miłosierdzia rozpoczęły się w niedzielę 2 października i potrwają do soboty 8 października.
Podczas codziennych Eucharystii w okolicznościowych kazaniach przypominane są postaci świętych. Dziś jako przykład stawiany jest bł. Jan Paweł II, który z intensywnej kontemplacji Boga czerpał siłę do poszukiwania po całym świecie ludzi zagubionych, zaniedbanych, ubogich, zapomnianych przez wielkich tego świata. Jutro przypomniany zostanie św. Franciszek z Asyżu, a w środę św. s. Faustyna Kowalska. - Ona wciąż nam przypomina, że jedną z form czynienia miłosierdzia na ziemi są uczynki miłości bliźniego – podkreśla ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska. W kolejnych dniach przypomniane zostaną postaci: bł. Marianny Biernackiej, która oddała swoje życie za synową, Matki Bożej oraz św. Józefa.
Tydzień Miłosierdzia to także okazja do uwrażliwiania na potrzebę niesienia pomocy. Służą temu m.in. katechezy w szkołach poruszające problematykę osób potrzebujących. Podejmowane są też inne inicjatywy, inspirowane przez Parafialne Zespoły Caritas, szkolne koła Caritas czy placówki prowadzone przez diecezjalne Caritas.
W parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie przez cały tydzień zbierane są ofiary pieniężne przeznaczone na fundusz charytatywny. Z kolei parafia Miłosierdzia Bożego w Tarnowie zorganizowała charytatywny festyn, a jej mieszkańcy codziennie będą odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
W diecezji radomskiej szczególnie promowany jest wolontariat: przedstawiciele młodzieży wzięli udział w Forum Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas na Jasnej Górze, planowane jest także spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas w gmachu radomskiego seminarium duchownego. Natomiast w diecezji bydgoskiej, w Tygodniu Miłosierdzia Caritas prowadzi różne działania, by wspomóc hospicja i chorych.
Na zakończenie 67. Tygodnia Miłosierdzia 8 października odbędzie się też doroczna pielgrzymka pracowników i wolontariuszy Caritas archidiecezji krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Część wolontariuszy bierze obecnie udział w II Światowym Kongresie Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.
W całej Polsce, w Parafialnych Zespołach Caritas zaangażowanych jest 45 tys. osób, z kolei 49 tys. dzieci i młodzieży udziela się w Szkolnych Kołach Caritas.
Tydzień Miłosierdzia został zainicjowany przez Caritas w Polsce jeszcze przed II wojną światową, w lutym 1937 r. i był obchodzony we wszystkich diecezjach i parafiach. Obchody wznowiono w 1945 r. i odtąd jest on nieprzerwanie organizowany w Kościele.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.