O kilka godzin wydłużono pracę ambulatorium przy placu św. Piotra, gdzie pomoc oferuje w tych dniach 50 lekarzy różnych specjalizacji. Wszyscy chorzy otrzymują bezpłatne leki z apteki watykańskiej, a osoby potrzebujące specjalistycznego leczenia trafiają do szpitali współpracujących z Watykanem.
Dyrektor watykańskiego ambulatorium Matki Miłosierdzia podkreśla, że liczba potrzebujących w ostatnim czasie znacząco wzrasta. „Wcześniej przyjmowano średnio 800 pacjentów miesięcznie, a w ostatnim czasie jest ich pawie dwa razy więcej” – mówi Radiu Watykańskiemu doktor Massimo Ralii.
Placówka zapewnia wizyty u lekarza ogólnego oraz specjalistów. „Mamy kardiologów, stomatologów, laryngologów a nawet reumatologów i onkologów. Każdego dnia przeprowadzamy badania krwi. Można się u nas zaszczepić na grypę, w razie potrzeby wciąż przeprowadzamy też testy na koronawirusa” – mówi doktor Ralii. Ambulatorium w ostatnich latach mocno się rozwinęło. W minionym miesiącu udzieliło pomocy 1,5 tys. potrzebujących. „Nie są to jedynie bezdomni, rośnie zapotrzebowanie na naszą pomoc ze strony ludzi biednych i na różny sposób potrzebujących. Jest to ważna posługa, którą Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia pełni w cieniu Kolumnady Berniniego” – podkreśla włoski lekarz.
Dyrektor watykańskiej przychodni dla ubogich wskazuje, że wiele patologii, którym trzeba w niej stawić czoło wynika ze stylu życia przychodzących tam pacjentów. Życie na ulicy, brak wystarczającego dostępu do pryszniców powoduje m.in. patologie skóry, choroby stóp. Wiele osób cierpi też na bóle stawów i problemy reumatyczne.
Pacjenci oraz wolontariusze ambulatorium w niedzielę wezmą udział w Mszy św. z Papieżem, po której w watykańskiej Auli Pawła VI spotkają się z Franciszkiem na wspólnym obiedzie, do którego zasiądzie wspólnie ok. 1,5 tys. potrzebujących, głównie bezdomnych.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.