Izrael i Niemcy zapoczątkowały wspólne działania prawne, których celem jest ściganie i postawienie przed sądem setek nazistowskich zbrodniarzy wojennych - poinformował w czwartek izraelski dziennik "Haarec".
Impulsem do rozpoczęcia nowej fazy współpracy izraelsko-niemieckiej w tej dziedzinie stało się skazanie w maju tego roku w Monachium ukraińskiego strażnika z hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze, Johna Demjaniuka. Uznano go za winnego udziału w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów.
Centrum Simona Wiesenthala rozpoczęło ścisłą współpracę z przedstawicielami Centralnego Biura Administracji Wymiaru Sprawiedliwości w Stuttgarcie, aby przyspieszyć dochodzenia w tego rodzaju sprawach.
Według izraelskiego dziennika, na liście ściganych znajduje się około 4 tys. nazwisk podejrzanych, jednak wielu z nich już nie żyje, bądź są to ludzie cierpiący na ciężkie choroby i nie mogą stanąć przed sądem.
Niemniej jednak Centrum Wiesenthala oczekuje - podkreśla "Haarec" - że po wyroku na 91-letniego Demjaniuka niemiecki wymiar sprawiedliwości zacznie rozpatrywać tysiące podobnych przypadków, co jednak ze względu na wskazane wyżej okoliczności zakończy się prawdopodobnie jedynie dziesiątkami spraw sądowych. (PAP)
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.