Reklama

"Przedsiębiorstwa rodzinne potrzebują etyki"

"Przedsiębiorstwa rodzinne to firmy, które do dobrego funkcjonowania potrzebują podstaw etycznych" - powiedział metropolita katowicki Damian Zimoń 6 października br. w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Reklama

Abp Zimoń uczestniczył w dwóch panelach poświęconych przedsiębiorczości rodzinnej, które odbyły się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Mówiąc o konieczności przestrzegania zasad etycznych w przedsiębiorstwach rodzinnych metropolita katowicki wskazał, że od lat na życzenie przedsiębiorców, archidiecezja katowicka organizuje dla nich rekolekcje, w których uczestniczą całe rodziny, razem z dziećmi. Podkreślił, że wiele wskazań dla funkcjonowania rodzinnych firm niesie katolicka nauka społeczna. "Musimy wam pomóc" - stwierdził abp Zimoń.

Zwrócił uwagę, że w tego typu przedsiębiorczości szczególne znaczenie ma zaufanie. "Chodzi o personalny charakter działalności gospodarczej" - zaznaczył. Dodał, że łatwiej go realizować w małych firmach niż w wielkich. Zauważył, że wielu przedsiębiorców zwraca się do Kościoła z licznymi pytaniami, na przykład o to, ile z wypracowanego zysku mogą zatrzymać. Wskazał też na możliwe negatywne zjawiska w rodzinnej przedsiębiorczości, na przykład na zagrożenie jakim dla rodziny może być przenoszenie na jej forum problemów i konfliktów z firmy. Zaapelował o stworzenie takich warunków, w których firmy rodzinne nie tylko będą zakładane, ale będą mogły się rozwijać.

W panelach uczestniczyli również przedstawiciele innych wspólnot wyznaniowych. Biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Tadeusz Szurman mówił o długiej tradycji firm rodzinnych wśród luteran oraz wskazał na etos pracy jako powinności religijnej. Bp Paweł Anweiler, reprezentujący luterańską diecezję cieszyńską, podkreślił, że zwłaszcza w firmach rodzinnych istotne jest nastawienie nie tylko na posiadanie i pomnażanie, ale przede wszystkim na "odpowiedzialne szafarstwo". Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac przypomniał, że przez stulecia firmy rodzinne były podstawą egzystencji społeczności żydowskiej w Polsce. Dodał też, że firmy przestrzegające zasad etyki okazują się trwalsze.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw został zorganizowany w Katowicach w dniach 6-7 października br. Celem przedsięwzięcia jest podkreślenie roli małych i średnich przedsiębiorstw w procesie budowania innowacyjnej, dynamicznej gospodarki oraz zwrócenie uwagi na szanse i wyzwania stojące przed ich rozwojem. Sektor MŚP to najbardziej liczna grupa firm w Polsce - to liczący się pracodawca, zatrudniający ponad 60 procent pracowników przedsiębiorstw i generujący blisko połowę polskiego PKB. Znaczenie tego sektora dla rozwoju gospodarki i dobrobytu społecznego jest kluczowe i zasługuje na podkreślenie. Ta idea legła u podstaw organizacji pierwszego europejskiego kongresu dedykowanemu sektorowi MŚP.

Podejmowane podczas sesji merytorycznych tematy skupiają się będą wokół zagadnień związanych m.in. z analizą obecnego stanu MŚP w Polsce i w UE, rozwojem funduszy europejskich dla wzrostu konkurencyjności MŚP, rolą otoczenia biznesu i samorządu terytorialnego w tworzeniu warunków i instrumentów dla rozwoju i wzmocnienia potencjału tego sektora, internacjonalizacją polskich MŚP oraz współpracą nauki i biznesu dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.

Wymiernym efektem Kongresu ma być sformułowanie i przekazanie osobom decyzyjnym rekomendacji mających na celu zniwelowanie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej przez firmy sektora MŚP w naszym kraju.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Poniedziałek
noc
-1°C Poniedziałek
rano
-2°C Poniedziałek
dzień
-1°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama