W ostatnich 100 latach doszło do największej zmiany w ponad 2000-letniej historii chrześcijaństwa. W tym czasie jego punkt ciężkości przeniósł z północnej półkuli Ziemi na południową. Obecnie trzy czwarte wszystkich chrześcijan zamieszkuje Afrykę, Amerykę Łacińską i Azję.
Jeszcze w 1910 r. ok. 66 proc. chrześcijan mieszkało w Europie. Sto lat później już tylko 26 proc. – poinformował australijski statystyk religii, Peter Crossing z Sydney podczas Światowego Forum Chrześcijańskiego, które odbyło się w Manado w Indonezji.
Crossing pracuje obecnie z innymi naukowcami nad Chrześcijańskim Atlasem Świata. Australijski naukowiec powiedział, że liczba wyznawców Chrystusa na tle liczby wszystkich mieszkańców naszej planety (6 mld 750 mln) wynosi obecnie ok. 32 proc. Dla porównania przed stu laty wynosiła ona 50 proc., a jej punkt ciężkości dramatycznie przeniósł się na południową półkulę. Patrząc w kontekście geografii, wcześniej znajdował się on na wysokości Madrytu dziś jest w okolicach Timbuktu na Mali. Odnoście zasobów finansowych nadal największymi środkami dysponują chrześcijanie z uprzemysłowionej Północy. Dwie trzecie wyznawców Chrystusa południa naszej planety ma dochody na poziomie tylko 17 proc.
Ok. 300 uczestników II Światowego Forum Chrześcijańskiego reprezentowało różne Kościoły, wspólnoty i organizacje. Pierwsze Forum odbyło się w 2007 r. w Kenii. Do Manado zjechali przedstawiciele Światowej Rady Kościołów, Światowego Aliansu Ewangelikalnego (WEA), Światowej Konferencji Zielonoświątkowej oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Podczas obrad przedstawiciel Azjatyckiego Aliansu Ewangelikalnego, Koreańczyk Sang-Bok David Kim z Seulu powiedział, że obecne rozmieszczenie chrześcijan na świecie wyraźnie pokazuje, że chrześcijaństwo nie jest już „religią białego człowieka”. „Chrześcijanie są teraz wszędzie“ – powiedział ewangelikalny teolog.
Przewodniczący Komitetu Naczelnego ŚRK pastor Walter Altmann z Brazylii podkreślił, że zmiana kościelnego krajobrazu chrześcijaństwa jest wezwaniem do jeszcze większego umacniania wspólnoty. Przypomniał, że Kościół katolicki liczy ok. 1,2 mld wyznawców. ŚRK zrzeszająca 349 Kościołów ewangelickich, prawosławnych i anglikańskich i ma w sumie ok. 560 mln członków. WEA reprezentuje ok. 600 mln chrześcijan a Światowa Konferencja Zielonoświątkowa liczy ok. 178 mln wyznawców.
Przeczytaj także artykuł Marcina Jakimowicza: Idzie wiosna
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.