Kard. Tauran: Nie jesteśmy naiwni

Nowe Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha w Wiedniu będzie dobrą platformą dla rozmów, dzięki którym w sposób cywilizowany będą rozwiązywane problemy wspólnot religijnych na całym świecie.

Taką nadzieję wyraził kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w wypowiedzi dla austriackiej agencji katolickiej "Kathpress". A odnosząc się do braku wolności religijnej w Arabii Saudyjskiej dodał: "Są problemy i muszą być one rozwiązane. Nie jesteśmy naiwni”. Kardynał wziął udział w podpisaniu umowy dotyczącej utworzenia w stolicy Austrii Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha. Podpisali ją ministrowie spraw zagranicznych Austrii, Hiszpanii i Arabii Saudyjskiej.

W rozmowie z agencją "Kathpress" zaznaczył, że Stolica Apostolska będzie się starała o status obserwatora przy tej nowej międzynarodowej instytucji. „Watykan pragnie dokładnie śledzić jej rozwój" – oświadczył watykański hierarcha, zastrzegając, że „Centrum Dialogu nie powinno mieszać ze sobą aspektów politycznych i religijnych”.

Kardynał przypomniał, że akt założycielski Centrum Króla Abdullaha odwołuje się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, a szczególnie do tego, co mówi ona o wolności religijnej. Zwracając uwagę na sytuację niemuzułmanów w Arabii Saudyjskiej, hierarcha nazwał utworzenie Centrum „odważnym krokiem”. „Powinno się ono także przyczynić do tego, że Arabia Saudyjska przyjmie międzynarodowe standardy w sprawie regulacji prawa do wolności religijnej” – zaznaczył.

Francuski kardynał kurialny zwrócił uwagę, że dla powodzenia inicjatyw międzyreligijnych w każdym przypadku ważne jest to, że muszą się one przekładać na codzienne życie wiernych. "Z mojego doświadczenia wiem, że często na poziomie elit osiągamy dobre i możliwe do zaakceptowania rezultaty, ale niestety bardzo często nie przekładają się one na codzienną praktykę” – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
11°C Wtorek
dzień
wiecej »