Reklama

Episkopat odmieniony

Powołanie zespołu ds. nowej ewangelizacji, ocena sytuacji w Polsce po wyborach, finanse Kościoła, zmiany personalne, w tym wybór nowego sekretarza generalnego KEP – to ważniejsze tematy i wydarzenia 356. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Nowy sekretarz generalny KEP

W Przemyślu został także wybrany nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Został nim niespełna 47-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak, ostatnio pełniący funkcję delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej oraz od 2006 r. przewodniczącego Europejskiej Służby dla Powołań (European Vocation Sernice), od dwóch lat członek Rady Stałej KEP. W ramach Episkopatu Polski bp Polak jest członkiem Komisji Charytatywnej i Komisji Duchowieństwa KEP oraz członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Przewodniczył pracom nad wprowadzeniem okresu propedeutycznego w wyższych seminariach duchownych w Polsce. Zastąpił on na stanowisku bp Stanisława Budzika, nowego metropolitę lubelskiego.

Funkcję, pełnioną przez bp Polaka obejmie natomiast bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy tarnowski. To on został wybrany Delegatem Konferencji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W związku z upływem kadencji członkowie Episkopatu wybrali bp ełckiego Jerzego Mazura na przewodniczącego Komisji ds. Misji. Nowy przewodniczący Komisji zastąpi bp tarnowskiego Wiktora Skworca, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje, czyli 10 lat.

Analiza ruchów intronizacyjnych

Biskupi podjęli decyzję, że Komisja Nauki Wiary Episkopatu przyjrzy się głębiej intensywnie rozwijającym się w Polsce ruchom intronizacyjnym Chrystusa Króla. Stojący na czele Komisji Nauki Wiary bp Andrzej Czaja zaznaczył, że biskupi są na etapie zgłębiania treści przekazywanych przez ruchy intronizacyjne. Dodał, że nie można w tej sprawie bazować jedynie na informacjach przekazywanych przez media. „Chcemy podjąć dialog z przedstawicielami tego ruchu” – podkreślił biskup opolski.

Komisja Nauki Wiary podjęła studium takich tematów jak królowanie Boga, analizując zarówno naukę biblijną jak i doktrynę Kościoła, takie tematy jak mesjanizm, jak królowanie Maryi a królowanie Chrystusa oraz znaczenia, wartości objawień prywatnych.

Obrzędy pogrzebowe

Biskupi przyjęli też formułę obrzędu pogrzebu związanego z kremacją ciała ludzkiego. „Należy preferować pogrzeb kiedy jest ciało, ale zgadzamy się na kremację” - wyjaśnił bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podkreślił, że biskupi stoją na stanowisku, że zwyczajna forma pogrzebu odbywa się przy trumnie z ciałem zmarłego, choćby z racji teologicznych – ponieważ ciało Jezusa zostało złożone do grobu. Jednak członkowie Episkopatu zdają sobie sprawę, że w praktyce coraz częściej trumnę zastępuje urna. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterskim, aby sprawować pogrzeb przy urnie, kiedy zachodzą ku temu racje duszpasterskie, np. gdy urna sprowadzana jest z dalekiej odległości – biskupi przyjęli obrzęd takiego pogrzebu. Ich intencją jest dostosowanie nowego rytuału, które ma zapobiec temu, by obrzędy pogrzebowe miały być rozbite na kilka dni, w przypadku, gdy najpierw sprawowana była Msza św., a potem dopiero następowała kremacja i pochówek na cmentarzu.

Finanse Kościoła

Innym ważnych tematem obrad była reforma finansów Kościoła. Jej celem będzie ukazanie finansów kościelnych zarówno na poziomie parafialnym jak i diecezjalnym, przejrzystość działania. Dlatego ma powstać zespół, który opracuje wskazania obligatoryjne dla całego Kościoła w Polsce. Zespół ma wypracować dokument, który będzie dla biskupów diecezjalnych punktem odniesienia, żeby - jak się wyraził bp tarnowski Wiktor Skworc "te sprawy były jasne, żebyśmy nie potykali się ciągle o dziedzictwo PRL". Hierarcha zwrócił uwagę, że "chodzi też o to, żeby przełamać pewne mity, bo powtarzanie plotek o bogactwie Kościoła nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. My biskupi wiemy, z jakimi problemami borykają się diecezje i parafie. Dobrze, żeby tę rzeczywistość także od strony finansów poznali wierni i wszyscy obywatele naszego kraju”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
1°C Czwartek
dzień
2°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama