Europejski Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Przyszłoroczne przejęcie przez Danię prezydencji w Unii Europejskiej było jednym z tematów sobotnich obrad Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W spotkaniu, które odbywa się w Centrum Luterańskim w Warszawie uczestniczyli luteranie z całej Europy. Trzydniowe obrady zakończą się w niedzielę.

„Nauką zdobytą przeze mnie w ciągu wielu lat jest to, że Unia Europejska ze swoim potencjałem ekonomicznym i profitami socjalnymi jest ogromną korzyścią dla nas wszystkich” – powiedziała Hanna Broadbridge, członkini Rady Kościoła Ludowego Danii.

„Wasz kraj, to świetny przykład, jak być nowym członkiem UE i jak wykorzystywać nowe możliwości. W Danii spoglądamy na Polskę z perspektywy Waszej historii i chylimy czoła przed tym, jak sobie z nią poradziliście” - zaznaczyła Broadbridge w przemówieniu wygłoszonym w Warszawie.

Kierując pozdrowienia do Synodu od wiernych Czech, ks. dr Martin Piętak ze Śląskiego Kościoła Augsburskiego powiedział: „Życzę, żeby Pan Jezus nie pozostał przed drzwiami Sali obrad, ale przechadzał się wśród was. Niech będzie On obecny i dostrzegany w twarzach współsynodałów, czy w stosach paragrafów kościelnych. Niech On sam zawsze będzie podstawowym punktem odnośnym i celem waszych rozmów, planów, myśli, motywów i głosowań”.

Pozdrowienie od Ewangelickiego Kościoła Pomorza z Niemiec przekazał nadradca kościelny ks. dr Christoph Ehricht, który wspomniał funkcjonujące od 12 lat porozumienie o współpracy między jego kościołem a diecezjami Wrocławską i Pomorsko-Wielkopolską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wyraził też radość związaną z osiedlaniem się polskich rodzin po niemieckiej stronie Odry i zapewnił o dążeniach Kościoła Pomorza do zapewnienia tym rodzinom duszpasterskiej opieki zarówno w języku polskim, jak i niemieckim.

Pozdrowienia przesłał także biskup Kościoła Czeskobraterskiego w Republice Czeskiej ks. Joel Ruml oraz ks. dr Rainer Stahl – Sekretarz Generalny dzieła pomocy dla diasporalnych kościołów ewangelicko-luterańskich Martin Luther Bund z Niemiec.

Zagraniczni goście uczestniczą w obradach jesiennej sesji luterańskiego Synodu. Oprócz tego biorą udział w równoległym programie spotkań z przedstawicielami polskiego Rządu, Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Podczas obrad, które toczą się w Centrum Luterańskim w Warszawie, Synod zapoznał się z informacją na temat zaaprobowania deklaracji ws. małżeństw mieszanych przez Episkopat Kościoła Rzymskokatolickiego. Informacje tę przekazał biskup Kościoła Jerzy Samiec. Zaznaczył, że jest to dokument wypracowany wspólnie z Polską Radą Ekumeniczną i reguluje sytuację małżonków, należących do różnych Kościołów chrześcijańskich, w tym kwestię wychowania religijnego dzieci.

Podkreślono, że przyjęte rozwiązania oznaczają w praktyce, że ostateczna decyzja co do tradycji kościelnej w jakiej zostaną wychowane dzieci, należy do małżonków oraz że ze strony Kościoła Rzymskokatolickiego dokument wymaga jeszcze aprobaty Watykanu.

Gośćmi obrad synodalnych są m.im. bp Tamas Fabiny z Węgier – wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej, ks. dr Rüdiger Noll z Belgii – dyrektor Komisji Kościół i Społeczeństwo Konferencji Kościołów Europejskich oraz ks. Steffen Ravn Joergensen – dziekan diecezji Elsinore w Danii.

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP to jego najwyższa władza o charakterze ustawodawczym. W jej skład wchodzi 70 osób, z czego tylko 1/3 to duchowni (biskupi i kilkunastu duchownych delegatów w niższej randze). Pozostałe 2/3 to osoby świeckie – delegaci 6 diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy 75 tys. wiernych i dzieli się na 6 diecezji obejmujących cały kraj. Największe skupisko luteran jest na Śląsku Cieszyńskim, gdzie zamieszkuje ok. 35 tys. wiernych.

Urząd biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego czyli jego zwierzchnika piastuje w Polsce bp Jerzy Samiec, wybrany przed dwoma laty na 10-letnią kadencję.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »