Tsunami w Hiszpanii

Za sprawą 46-letniej siostry Weroniki Berzosy powstało nowe zgromadzenie, które liczy ponad 180 młodych sióstr w dżinsowych habitach. Matkę Weronikę już teraz niektórzy nazywają współczesną Teresą z Avila.

unrealbug Chicas católicas lo dejan todo por Amor a Jesucristo

Prawdziwy cud dokonuje się na naszych oczach w Hiszpanii rządzonej przez antykościelnego Zapatero. Zjawisko, którego Hiszpania nie widziała od czasów św. Teresy z Avila (XVI wiek), a świat nie widział przynajmniej od czasów bł. Matki Teresy z Kalkuty. Prawdziwe powołaniowe tsunami nawiedziło rejon Burgos, gdzie dziesiątki młodych dziewcząt wstępują do klasztorów w Lerma i La Aguilera. Studiowały wcześniej prawo, ekonomię, fizykę, chemię, architekturę, a nawet pracowały jako modelki. Były zaangażowane w ruchy odnowy Kościoła: neokatechumenat, Communione e Liberazione czy Opus Dei.

Za tym powołaniowym boomem stoi jedna kobieta, która  niedawno dzieliła się w Rzymie świadectwem swojego powołania z uczestnikami konferencji poświęconej nowej ewangelizacji. To siostra Weronika Maria, w świecie Maria Berzosa Martines. Ma 46 lat. Niektórzy już uznali ją za „współczesną Teresę z Avila”. María José Berzosa mając lat 18 zdecydowała się przerwać studia medyczne i wstąpić do klasztoru klarysek w Lerma, zakonu kontemplacyjnego o jednej z najbardziej surowych reguł. Była pierwszą nowicjuszką od 23 lat. Przyjęła imię Weronika. Kiedy stała się mistrzynią nowicjatu i przełożoną konwentu, do klasztoru zaczęło zgłaszać się tyle kandydatek, że wkrótce zapełnił się całkiem także klasztor w La Aguilera. Razem 180 sióstr!  

Zaczęto mówić o „cudzie z Lermy”. W lutym tego roku klaryski z obu konwentów przekształciły się w instytut życia konsekrowanego o nazwie „Jesu Communio”. Został on zatwierdzony przez papieża Benedykta XVI. 181 byłych klarysek odnowiło swoje śluby już w nowym zgromadzeniu, przyjmując dżinsowe habity. Za wyjątkiem siostry Weroniki żadna z sióstr nie przekroczyła czterdziestki. Pochodzą głównie z miast, na ogół z klasy średniej, niektóre przerwały studia. Siostra Weronika opisała swoją drogę w książce „Chodź i zobacz”. Pisze m.in. że „bycie chrześcijanką to najlepsze, co się jej przydarzyło”. Podkreśla, że chrześcijanie to wolni ludzie, którzy idą w stronę Boga. „Pasjonuje mnie życie wśród chrześcijan, bo widzę w nich boskie możliwości, których człowiek bez Boga nie ma”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • mur beton
  21.10.2011 23:58
  Kochani!
  Tłumaczcie jakoś filmy "obcojęzyczne! Proszę!
  Nie znam wszystkich języków, w którym zamieszczacie filmy, a jeśli nawet jakiś znam, to nie na tyle, aby wszystko zrozumieć. Jeśli nie ma to być tylko nieme kino z Waszym komentarzem, to proszę - tłumaczcie na nasz język!
 • Anonim (konto usunięte)
  22.10.2011 08:37
  Ja mogę napisać, co zauważyłem w Andaluzji. Ogólnie biorąc życie zakonne to katastrofa. W Sewilli zakony to wegetujące grupki dziadków i babć, które już nawet nie chcą mieć nowych powołan, bo po co? Zresztą można sie zastanawiać, czy to jeszcze w ogóle zakony. Babcie chodzą w spodniach z full makijazem i prawie wszystkie sa po psychologii. Zakonnicy to w większości marksiści, mocno skonfliktowani z biskupami. No ale w tym wszystkim są Hijas de la Cruz. Chodzą w grubych habitach (wyglądają jak z filmu o średniowieczu), śpią na podłodze, poszczą, modlą się i pracują z biedotą. Powołania liczą w dziesiątki nowych sióstr każdego roku. Dziewczyny pchają się do nich dzwiami i oknami. Bardzo klarowny obraz.
 • Dexrt
  22.10.2011 11:10
  http://divinavocacion.blogspot.com/ - zbior materialow w jez. hiszp.
 • Pianticella
  22.10.2011 17:23
  http://bronyo.blogspot.com/2007/09/cud-powoaniowy.html

  Wg Brata Tomasza ta siostra odnowiła zgromadzenie a nie założyła nowe...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  10°C Niedziela
  wieczór
  11°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »