Premier Hiszpanii Pedro Sanchez udał się w czwartek razem z premierem Belgii Alexandrem de Croo z dwudniową wizytą do Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Egiptu. Szef rządu Hiszpanii, która sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję w Radzie UE, opowiedział się za dwupaństwowym rozwiązaniem konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
W czwartek rano Sanchez spotkał się z prezydentem Izraela Icchakiem Herzogiem. Premier potępił atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael, przeprowadzony 7 października i poparł dążenia Tel Awiwu do uwolnienia zakładników, przetrzymywanych przez to ugrupowanie w Strefie Gazy. Jednocześnie Sanchez podkreślił, że Izrael powinien przestrzegać prawa międzynarodowego. W ocenie szefa rządu oznacza to, że "odpowiedź (militarna) Izraela nie powinna prowadzić do śmierci cywilów w Gazie".
"Prosimy, aby wszyscy cywile byli chronieni i aby pomoc humanitarna mogła dotrzeć do Gazy natychmiast. Istnieje bowiem ryzyko, że ludzie w Gazie szybko umrą" - ostrzegł hiszpański premier.
Sanchez z zadowoleniem przyjął środowe porozumienie, przewidujące zawieszenie broni w celu wymiany 50 zakładników za ponad 100 Palestyńczyków, odsiadujących wyroki w izraelskich więzieniach.
Premier podkreślił, że najlepszym rozwiązaniem konfliktu bliskowschodniego byłoby współistnienie dwóch państw - Izraela i Palestyny. Opowiedział się za przejęciem kontroli nad Gazą przez władze Autonomii Palestyńskiej po zakończeniu działań wojennych.
Szef rządu Hiszpanii po raz kolejny zaproponował zwołanie w ciągu kilku najbliższych miesięcy międzynarodowej konferencji pokojowej w celu przyspieszenia rozwiązania dwupaństwowego. "To najlepszy sposób na skończenie z terroryzmem i zagwarantowanie bezpieczeństwa Izraela" - ocenił.
Podczas wizyty w regionie Sanchez spotka się też z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, odwiedzi zaatakowany 7 października przez Hamas kibuc Beeri, a także uda się do Ramallah, gdzie będzie rozmawiał z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.
Sanchez i de Croo wydadzą wspólne oświadczenie na przejściu granicznym Rafah pomiędzy Strefą Gazy i Egiptem - jedynym, przez który realizowany jest, na ograniczoną skalę, przepływ osób i pomocy humanitarnej. W piątek szefowie obu rządów spotkają się w Kairze z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem el-Sisim oraz sekretarzem generalnym Ligi Państw Arabskich Ahmadem Abu al-Ghajtem.
Według źródeł rządowych w Madrycie, podczas wszystkich tych spotkań Sanchez opowie się za zwołaniem konferencji pokojowej, podobnej do tej zorganizowanej w 1991 roku w Hiszpanii podczas rządów socjalisty Felipe Gonzaleza.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.