Losy mieszkańców Pomorza w szeregach niemieckiego Wehrmachtu będzie tematem tegorocznej konferencji naukowej, organizowanej przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej. Doroczne spotkanie, które zaplanowano na czwartek, uświetnia obchody Świeta Niepodległości.
"Od 21 lat z okazji Święta Niepodległości nasza fundacja organizuje w Toruniu konferencje naukowe i popularnonaukowe, poświęcone między innymi dziejom II wojny światowej na Pomorzu i losom Pomorzan w latach 1939-1945. W tym roku postanowiliśmy podjąć trudny, ale ważny temat losów Pomorzan w Wehrmachcie" - powiedziała Katarzyna Minczykowska-Targowska, wiceprezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.
Naukowcy przybliżą problematykę wcielania Polaków z Pomorza do niemieckiej armii zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Szerzej omówiony zostanie mało znany temat służby wojskowej w Wehrmachcie mieszkańców Prowincji Prusy Wschodnie, pozostającej w granicach Rzeszy do 1945 roku, skąd osoby polskiego pochodzenia trafiały do armii niemieckiej już od 1935 roku.
Naukowcy zajmą się także tragicznymi konsekwencjami, jakie spotkały Polaków wpisanych na Niemiecką Listę Narodowościową, których za odmowę służby w Wehrmachcie zesłano do obozu koncentracyjnego Stutthof. Ostatni z referatów przygotowanych na toruńską konferencję porusza problem ucieczek Polaków z Wehrmachtu i Organizacji Todt w Norwegii.
Konferencja odbywać się będzie w Dworze Artusa, a poprzedzi ją złożenie kwiatów na grobie prof. Elżbiety Zawackiej, jedynej kobiety - "cichociemnej", legendarnej kurierki AK.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.