Kilkudziesięciu włoskich działaczy ruchu gejowskiego protestowało 13 stycznia na obrzeżach Placu św. Piotra w Rzymie przeciwko rzekomej homofobii Kościoła katolickiego.
W 2006 r. znacznie zmalała liczba cywilnych procesów sądowych w Państwie Watykańskim.
W Watykanie zaprezentowano 12 stycznia program 5. Konferencji Generalnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Biskupi 9 krajów Europy i Ameryki Północnej rozpoczęli 12 stycznia oficjalną wizytę w Ziemi Świętej. Pielgrzymkę organizuje się już od 1998 r. Inicjatywa ta jest wyrazem solidarności i pomocy Kościołowi na tych terenach.
Biskupi Panamy wyrazili zaniepokojenie niesprawiedliwością społeczną. Zaapelowali też o wypracowanie narodowego planu rozwoju.
Kościół katolicki w USA ma nadzieję, że prezydent Bush zgodnie ze złożoną obietnicą zawetuje przyjętą 11 stycznia uchwałę Izby Reprezentantów, znoszącą ograniczenia na finansowanie z funduszy federalnych badań na komórkach macierzystych embrionów.
Nową strategię działań USA w Iraku należy oceniać w oparciu o zasadnicze kryterium moralne: na ile może ona polepszyć sytuację w tym kraju.
Amerykański sąd okręgowy w Louisville uprawomocnił skargę złożoną przez trzy ofiary księży pedofilów, które domagają się odszkodowania bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej. Swoją decyzją sędzia John Heyburn z tegoż sądu otworzył drogę do ewentualnego procesu w tej sprawie.
Dokumenty historyczne świadczą o tym, że metropolita bratysławsko-trnawski abp Ján Sokol był osobą nieprzyjazną komunistycznemu reżimowi - stwierdzili księża: Jozef Halko, historyk i Tibor Hajdu, rzecznik prasowy trnawskiej kurii na konferencji prasowej.