COMECE wspiera Światowy Pakt Migracyjny.
Oby zarówno na poziomie teologicznym, jak i katechetycznym oraz w formacji chrześcijańskiej odnowiło się zainteresowanie i refleksja nad wiecznością. Bez tego wymiaru teraźniejszość zostaje pozbawiona ostatecznego sensu, zdolności do odnawiania się, nadziei na przyszłość – to słowa z przesłania, jakie Papież wystosował do uczestników XXIII wspólnego posiedzenia członków Akademii Papieskich, gromadzących 7 instytucji naukowych. Odbywa się ono pod hasłem: „Wieczność, inne oblicze życia”.
W watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej zgromadzili się duszpasterze akademiccy, w sumie ponad 30 osób ze wszystkich kontynentów. Spotkanie nawiązuje do niedawnego synodu biskupów obradującego pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Jego celem jest nakreślenie kierunków współpracy duszpasterskiej w świecie akademickim, zarówno na uczelniach katolickich, jak i świeckich.
Świadczą o kryzysie demokracji.
Adwent jest czasem budowania pokoju we własnej duszy, w rodzinie oraz w świecie bez szukania pretekstów do wszczynania wojny – mówił Papież podczas Mszy w Domu św. Marty. Franciszek podkreślił, że prorok Izajasz mówi nam o obietnicy czasów, kiedy przyjdzie Pan. To Jezus przynosi pokój przekształcający życie i historię.
3 grudnia rozpoczęła się łódzka ekumeniczna pielgrzymka: z Ziemi Obiecanej – z Łodzi do Ziemi Obietnicy, która zakończy się 10 grudnia. Celem pielgrzymki jest wspólne nawiedzenie miejsc związanych z chrześcijaństwem oraz wspólna modlitwa w oczekiwaniu na możliwość wspólnego sprawowania sakramentów.
Wraz z pierwszą Niedzielą Adwentu Kościół w Polsce rozpoczął realizację programu duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”. Jest on częścią dwuletniego cyklu zatytułowanego „Duch, Który umacnia miłość” - poświęconego Duchowi Świętemu.
Mimo że rząd Francji zawiesił na pół roku podwyżkę akcyzy na paliwo, protestujący w ramach ruchu "żółtych kamizelek" we wtorek nadal okupowali wiele składów paliwa, w Marsylii doszło do starć młodzieży z policją; blokadę składu paliwa zakończono w Breście.
Kurdyjska telewizja Kurdistan24 poinformowała we wtorek, że w chrześcijańskim miasteczku Szransza w Iraku zamknięto szkołę, a dzieci przerwały naukę z powodu tureckich bombardowań.
Zagadnieniu śmierci poświęcone jest ósme już spotkanie z papieżem Franciszkiem, w czasie którego reflektuje on nad modlitwą „Zdrowaś Maryjo”. Dla włoskiej telewizji katolickiej TV 2000 prowadzi je ks. Marco Pozza, teolog, kapelan więzienny.