Niezależny Rząd Autonomii Palestyńskiej zwrócił się do UNESCO o wpisanie Betlejem wraz z Bazyliką Narodzenia Pana Jezusa na listę światowego dziedzictwa. czy to dobry pomysł?
Decyzja w tej sprawie może być podjęta w przyszłym roku. Pierwszy krok do jej rozpatrzenia został zrobiony 31 października, kiedy Autonomia Palestyńska stała się oficjalnym członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa. Palestyńczycy liczą, że w połowie przyszłego roku bizantyjska bazylika z Grotą Narodzenia Pańskiego, przylegające do niej klasztory oraz centrum Starego Miasta Betlejem zostaną wpisane na listę miejsc światowego dziedzictwa.
Mniej entuzjastycznie do tej propozycji podchodzą zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich opiekujących się kompleksem betlejemskiego sanktuarium.
Kustosz Ziemi Świętej podkreślił, że „franciszkańska Kustodia, patriarchaty grecko-prawosławny i ormiański wyrażają zaniepokojenie podjętymi staraniami”. - Nie kwestionujemy uznania Betlejem za miasto dziedzictwa UNESCO – dodał o. Pierbattista Pizzaballa – lecz nie podzielamy propozycji włączenia w ten projekt bazyliki Narodzenia”.
Według kustosza ta inicjatywa burzy wielowiekową tradycję współwłasności bazyliki. „Według norm UNESCO odpowiedzialnym za miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa jest rząd, a nie jej prawowity właściciel”.
Kustodia Ziemi Świętej, patriarchat grecko-prawosławny oraz patriarchat ormiański skierowały oficjalną prośbę do Niezależnego Rządu Autonomii Palestyńskiej o niewłączanie kompleksu bazyliki Bożego Narodzenia w projekt petycji w sprawie Betlejem do Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. To stanowisko umotywowali faktem, że miejsca o charakterze religijnym nie powinny być używane do celów politycznych.
Betlejem jest pierwszym miejscem, które Palestyńczycy chcieliby zobaczyć na liście UNESCO. Kolejne miasta to: Hebron, biblijne Jerycho, Nablus i Samaria, czyli Sebastija.
Izrael jest członkiem UNESCO od 1949 r. i posiada na swoim terytorium sześć miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa. Do tej listy należy dodać również Stare Miasto w Jerozolimie, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1981 r. na prośbę Jordanii.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.