Szef Pentagonu Leon Panetta ostrzegł w czwartek, na dzień przed spotkaniem ze swoim izraelskim odpowiednikiem Ehudem Barakiem, że atak na Iran mógłby uderzyć w światową gospodarkę. Podkreślił, że USA koncentrują się na presji dyplomatycznej i sankcjach.
"Będą ekonomiczne konsekwencje tego (ataku na Iran), co może wpłynąć nie tylko na naszą (amerykańską) gospodarkę, lecz na gospodarkę światową" - powiedział amerykański minister obrony dziennikarzom w drodze do Kanady. Panetta weźmie tam udział w forum na temat bezpieczeństwa i przeprowadzi dwustronne rozmowy z ministrem obrony Izraela Ehudem Barakiem.
Niektóre osobistości izraelskie zagroziły atakiem na irańskie instalacje atomowe wobec podejrzeń, że Iran przygotowuje się do zbudowania bomby atomowej.
Jak podał w ubiegłą sobotę brytyjski tygodnik "The Economist", ostatni raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na temat programu zbrojeń nuklearnych Iranu wywołał na tyle ostrą reakcję Izraela, że tym razem Tel Awiw może zdecydować się na atak na irańskie instalacje nuklearne.
Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zaprzeczył jakoby Iran zamierzał wyprodukować bombę atomową i zapewnił, że ostatni raport MAEA, który to sugeruje, jest oparty na fałszywych amerykańskich informacjach. Oświadczył przy tym, że Iran nie cofnie się "ani o krok" w urzeczywistnianiu swego programu badań nuklearnych dla celów pokojowych.
Teheran grozi jednocześnie, że jeśli poczuje się zagrożony, zamknie cieśninę Ormuz - wejście do Zatoki Perskiej, przez którą przepływa 40 proc. ropy naftowej, jaką zużywa świat. Miałoby to niebywałe konsekwencje gospodarcze.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.