Naukowcy odkryli na stanowisku w południowym Peru szczątki 44 małych dzieci złożonych prawdopodobnie w ofierze w czasach przedinkaskiej kultury Kolla - informuje serwis internetowy BBC News.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Sillustani, położonym nad Jeziorem Umayo w regionie Puno w południowo-wschodniej części kraju, gdzie znajdują się pozostałości cmentarzyska z okresu kultury Kolla z charakterystycznymi kamiennymi wieżami grobowymi.
Kultura Kolla rozwijała się w tej części Peru w okresie 1200-1450 r. i upadła po podboju dokonanym przez Inków.
Archeolodzy badający cmentarzysko Kolla odnaleźli szczątki 44 małych dzieci pogrzebane wokół jednej z kamiennych wież grobowych na stanowisku, zwanych "chullpa".
W wieżach takich składano ciała zmarłych członków całych grup rodzinnych, należących prawdopodobnie do elity kultury Kolla.
Szczątki dzieci w wieku poniżej 3 lat, umieszczone parami w koszach wraz z rozmaitymi przedmiotami, zostały odnalezione przez archeologów wokół wieży noszącej nazwę Chullpa Lagarto, należącej do najwyższych na stanowisku i mierzącej blisko 10 metrów wysokości.
Jak poinformował archeolog Eduardo Arisaca, każde z dzieci miało na piersi umieszczony kamień wulkaniczny, a obok ciał złożono rozmaite przedmioty ofiarne, jak porcje żywności, naczynia i dzbany.
Na odkrytych wyrobach ceramicznych znajdują się namalowane rozmaite sceny wojenne mogące - zdaniem ekspertów - świadczyć o tym, że dzieci zostały złożone w ofierze podczas konfliktu zbrojnego z udziałem ludu Kolla.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.