Z fasady Świątyni Opatrzności Bożej został zdjęty wielki portret Jana Pawła II. Będzie poddany konserwacji, a w przyszłości znajdzie się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - poinformowała w piątek rzeczniczka Centrum Opatrzności Bożej Sylwia Kabała-Prawecka.
Portret złożony jest ze 105 tysięcy zdjęć Polaków; odsłonięto go w dniu beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja; wisiał na fasadzie Świątyni Opatrzności przez ponad pół roku.
Portret zdjęli alpiniści - na pionowych nośnych pasach opuścili siatkę z grafiką na dół, gdzie została ona złożona. Teraz będzie ona ocieplana, a następnie siatka zostanie rozłożona i pocięta na 17 odcinków. Każda część zostanie dokładnie oczyszczona, wysuszona i zabezpieczona preparatem grzybobójczym. Potem portret zostanie próżniowo zapakowany w ciemną folię.
Jak powiedziała Kabała-Prawecka, w przyszłości zostanie wykorzystany w ekspozycji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dodała, że portret Jana Pawła II można oglądać w internecie na stronie www.portretjp2.pl, działa tam również wyszukiwarka, w której - wpisując swoje imię, nazwisko i numer telefonu - można odnaleźć się na mozaice.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.