Co pięć minut na świecie jeden chrześcijanin umiera za wiarę, zaś co roku 105 tys. wyznawców Chrystusa ginie nagłą śmiercią w wyniku konfliktów religijnych – poinformował metropolita Hilarion (Ałfiejew).
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego otworzył w 30 listopada w stolicy Rosji międzynarodową konferencję „Wolność religijna: problem dyskryminacji i prześladowania chrześcijan”.
Hierarcha wymienił kraje, w których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani i zasugerował stworzenie stałego ośrodka zbierającego i badającego informacje nt. prześladowań z powodów religijnych. Dodał, że „każdy przypadek prześladowania chrześcijan powinien być przedmiotem działań prawnych”.
Prawosławny metropolita zwrócił się do Narodów Zjednoczonych, aby „poprosiły państwa członkowskie o poszanowanie powszechnie przyjętych zasad wolności religijnej”. Według niego kwestia prześladowania chrześcijan powinna znaleźć się także wśród tematów obrad przygotowywanego Soboru Wszechprawosławnego.
Przewodnicząca Rady Praw Człowieka ONZ, Laura Lasserre w swym wideoprzesłaniu podkreśliła, że wolność sumienia i wyznania jest podstawowym prawem człowieka. Dlatego należy szukać „sposobów promowania wzajemnego zrozumienia i tolerancji, aby zapobiegać dyskryminacji i przemocy wobec chrześcijan”.
Dwudniową konferencję zorganizował Patriarchat Moskiewski. Biorą w niej udział przedstawiciele prawosławnych patriarchatów: aleksandryjskiego, antiocheńskiego i jerozolimskiego, Kościołów: ormiańskiego i asyryjskiego, a także katolickiego: abp Paolo Pezzi z Moskwy i specjalny przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, abp Edwin Ender. Spotkanie zakończy się ogłoszeniem dokumentu końcowego, który – jak zapowiedział metropolita Hilarion – zwróci uwagę międzynarodowej opinii publicznej na fakt, że „chrześcijanie są najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną”.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.