Aktualna sytuacja polityczna w Ziemi Świętej była tematem spotkania delegacji Żydowskiej Rady Spraw Publicznych z łacińskim Patriarchą Jerozolimy.
8 grudnia Conrad Giles, przewodniczący Rady, wraz z przedstawicielami zarządu i kilkunastoma działaczami przybyli do siedziby patriarchatu w murach Starego Miasta. Moderatorem dyskusji był rabin David Rosen, pełnomocnik ds. relacji międzyreligijnych Amerykańskich Organizacji Żydowskich.
Łacińskiemu patriarsze Jerozolimy towarzyszyli biskupi pomocniczy oraz o. David Neuhaus SJ, wikariusz patriarchalny dla wspólnoty języka hebrajskiego. Do dyskusji zostali zaproszeni również przedstawiciele wschodnich Kościołów katolickich oraz innych wspólnot chrześcijańskich. Celem spotkania była wymiana opinii na temat aktualnej sytuacji w rejonie oraz szukanie pozytywnego rozwiązania niektórych kwestii.
Patriarcha Twal zwrócił uwagę na dwa podstawowe problemy: brak mieszkań dla Palestyńczyków oraz trudności wizowe w przypadku małżeństw palestyńskich obywateli mieszkających w różnych krajach regionu. Jordańczykom i rezydentom Autonomii Palestyńskiej odmawia się zgody na pobyt w Izraelu na podstawie prawa o łączeniu rodzin. Wielu Palestyńczyków, którzy po wojnie w 1967 roku zamieszkali poza krajem straciło prawo rezydencji dla siebie i dla swoich dzieci. Taki los spotkał również licznych lokalnych chrześcijan.
Bp William Shomali komentując spotkanie podkreślił dyspozycyjność delegacji co do udzielenia poparcia w sprawie wizy pobytowej anglikańskiego biskupa Suheila Dawaniego, który jest Palestyńczykiem i od miesięcy stara się o pozwolenie na pobyt w Jerozolimie. Obecni na spotkaniu Ormianie przypomnieli o aktach agresji ultraortodoksyjnych żydów na chrześcijańskich duchownych. Członkowie rady wyrazili ubolewanie z powodu ataku na ormiańskiego kapłana i potępili wszelkie formy agresji wobec chrześcijan.
Żydowska Rada Spraw Publicznych (Jewish Council for Public Affairs, JCPA) od wielu lat koordynuje działalność kilkunastu niezależnych amerykańskich agencji i organizacji żydowskich.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.