Największy w Polsce ruchomy żłóbek tworzą w kościele poznańscy franciszkanie. Jak mówią, to największa tego typu budowla w Europie.
Żłóbek w kościele ojców franciszkanów będzie miał 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16 metrów wysokości. Wewnątrz będzie ok. 200 figur: najmniejsza owieczka - ma ok. 20 cm, zaś największa, św. Józef - 180 cm.
Jak powiedział PAP rzecznik prowincji św. Franciszka w Poznaniu o. Leonard Bielecki, najstarsze figury pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku i są naturalnej wielkości.
"W żłóbku znajdują się również figury proroków Starego Testamentu, którzy zbliżając się do Dzieciątka, wygłaszają proroctwa o nadchodzącym Mesjaszu. Co roku w żłóbku możemy znaleźć nowe elementy. Nie zabraknie ich również i w tym. Pozostaje to jednak niespodzianką, która zostanie odkryta podczas pasterki 24 grudnia" - powiedział. Przygotowanie konstrukcji trwa ok. 1,5 miesiąca.
Tradycja budowania żłóbków w kościele franciszkanów na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga lat 50. W 1223 r. pierwszy żłóbek stworzył św. Franciszek z Asyżu w miejscowości Greccio; pragnął w ten sposób przybliżyć ludziom tajemnicę Bożego Narodzenia.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.