Ponad 220 znajdujących się w Rzymie domów generalnych zakonów męskich i żeńskich – na około 750 – udzieliło schronienia osobom pochodzenia żydowskiego, ukrywającym się w czasie okupacji Wiecznego Miasta przez nazistów.
Dane te przytacza w dzisiejszym wydaniu „L'Osservatore Romano” w artykule zatytułowanym „Kim byli Żydzi ukrywani przez zakonników?”. Artykuł jest oparty na publikacji przygotowanej przez L’Associazione culturale Coordinamento Storici Religiosi (Stowarzyszenie kulturalne grupujące historyków zakonnych, w sieci: www.storicireligiosi.it), które zajmuje się tą problematyką od 2002 roku.
Książka zawiera bogate informacje, dotyczące zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, poczynając od Rzymu, który – zdaniem watykańskiego dziennika – „stanowił jedyny w swoim rodzaju przypadek z licznych powodów, ze względu na liczbę Żydów mieszkających tam bądź przybyłych w owych latach w poszukiwaniu schronienia (10.000-12.000), jak i na wielką liczbę domów zakonnych”.
W publikacji pominięto natomiast – „jak na razie”, podkreślają autorzy – „parafie, prywatne rodziny, kurie arcybiskupie”. Co do samych ukrywanych, to udało się zidentyfikować „ponad trzysta nazwisk poza Rzymem i ponad 600 w stolicy”, podczas gdy w domach zakonnych w Wiecznym Miecie znalazło schronienia ponad 4500 Żydów. Za wiedzą i zgodą, jak się podkreśla, papieża Piusa XII i substytuta sekretariatu stanu ks. Giovanniego Battisty Montiniego, przyszłego Pawła VI.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.