Stolica Apostolska została zaproszona do udziału w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 50 krajów świata, odbywającym się w Tunezji pod hasłem „Przyjaciele Syrii”. Inicjatorem spotkania było tunezyjskie MSZ.
Z ramienia Watykanu wziął w nim jako obserwator abp Michael Fitzgerald, nuncjusz w Egipcie i przy Lidze Państw Arabskich. Jak podał ks. Federico Lombardi SJ, uczestnictwo Stolicy Apostolskiej w tej inicjatywie ma świadczyć o solidarności z całym syryjskim społeczeństwem oraz o trosce o pokój i stabilizację w całym regionie.
Watykański dyplomata przedstawił ponadto uczestnikom spotkania zasadnicze treści apelu w sprawie Syrii, jaki Benedykt XVI wystosował 12 lutego po modlitwie Anioł Pański. Była w nim mowa o potrzebie zaprzestania przemocy, uprzywilejowania dialogu i pojednania, w szczególności przez władze syryjskie. Benedykt XVI podkreślił też wówczas pilną potrzebę zaspokojenia słusznych aspiracji różnych nurtów społeczeństwa oraz oczekiwań wspólnoty międzynarodowej. Papież upomniał się również o prawa mniejszości, zwłaszcza chrześcijan. W sposób szczególny zaapelował o pomoc dla ofiar konfliktu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.