Reklama

Gdzie pokażą "Damę z gronostajem"?

W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja, gdzie w Krakowie będzie eksponowana "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Pod uwagę brane są: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich.

Reklama

Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich.

Jak podało w piątek ministerstwo kultury po rozmowach ministra Bogdana Zdrojewskiego z księciem Adamem Czartoryskim prezydentem Rady Fundacji Książąt Czartoryskich wybrano dwa potencjalne miejsca: Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich.

Obecnie trwa opracowywanie szczegółów koncepcji ekspozycji. "Będzie ona gotowa w przyszłym tygodniu. Wtedy też zapadnie ostateczna decyzja o miejscu, w którym dzieło będzie pokazywane publiczności" - poinformowało Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejscem stałego eksponowania "Damy z gronostajem" jest Pałac Książąt Czartoryskich - obecnie remontowany. Zdecydowano, że do zakończenia prac, dzieło da Vinci będzie udostępnione publiczności w innym miejscu. Początkowo rozważano cztery lokalizacje: Kamienicę Szołayskich, Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, Sukiennice i Zamek na Wawelu.

"Bardzo się cieszę, że stanowisko zostało nieco uściślone i z czterech propozycji pozostały dwie" - powiedziała w piątek PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew. Podkreśliła, że muzeum, które nie jest właścicielem obrazu, ale od lat się nim opiekuje, jest przygotowane na urządzenie prezentacji dzieła w każdym z tych miejsc.

"Dama z gronostajem" ma być pokazywana razem z obraz Rembrandta "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem".

Tymczasem rozpoczęły się przygotowania do specjalistycznych badań "Damy z gronostajem", która 8 lutego wróciła do Krakowa z wystawy w Londynie. Badania te rozpoczną się po uzyskaniu formalnej zgody Fundacji Książąt Czartoryskich, o co Muzeum wystąpiło.

"Dama z gronostajem" od 2009 r. była pokazywana poza Krakowem. Najpierw w Budapeszcie, potem w Warszawie. W 2011 r. obraz został wypożyczony na trzy wystawy w Madrycie, Berlinie i Londynie.

Obraz został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama