Niemiecka gazeta "Bild am Sonntag" sugeruje w niedzielę, że nieoficjalnym powodem odwołania sobotniej wizyty premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w niemieckim Bochum może być nowa wystawa Związku Wypędzonych (BdV).
Erdogan miał odebrać w sobotę nagrodę Steiger, przyznawaną za zasługi w dziedzinie tolerancji. W ostatniej chwili odwołał jednak przyjazd do Niemiec - oficjalnie z powodu śmierci 12 żołnierzy tureckich, którzy zginęli w piątek w katastrofie śmigłowca w Afganistanie.
Jednak według "Bild am Sonntag" w najbliższych dniach może dojść do napięć między Turcją a Niemcami, gdy we wtorek wieczorem w Berlinie w obecności kanclerz Angeli Merkel otwarta zostanie nowa wystawa Związku Wypędzonych, zatytułowana "Heimatweh" ("Tęsknota za ojczyzną"),
Ekspozycja dotyczy nie tylko ucieczki i wypędzeń Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej w czasie II wojnie światowej i po niej, ale ukazuje losy 30 narodów, które doświadczyły wysiedleń i czystek etnicznych, w tym Ormian, wypędzonych z Imperium Osmańskiego w czasie I wojny światowej.
"Tablica informacyjna określa wypędzenie Ormian przez Turków jako ludobójstwo" - informuje "Bild am Sonntag" przypominając, że tureckie władze zaprzeczają, iż w latach 1915-1917 doszło do masakry Ormian. Niedawno doszło do poważnych napięć w stosunkach turecko-francuskich, gdy francuski parlament uchwalił ustawę o karaniu osób publicznie negujących ludobójstwo Ormian.
Według wielu historyków w wyniku operacji w tureckim regionie Anatolia w latach 1915-1917, zaplanowanej przez ówczesne władze Turcji, mogło zginąć nawet 1-1,5 mln ludzi. Ankara utrzymuje, że w Anatolii podczas pierwszej wojny światowej zginęło do 500 tys. Ormian, ale nie byli oni ofiarami eksterminacji, lecz chaosu, w jakim pogrążyło się imperium osmańskie w ostatnich latach istnienia.
Jak podaje "Bild am Sonntag", zaproszenie szefowej BdV Eriki Steinbach na otwarcie wystawy przyjął ambasador Turcji w Berlinie Huseyin Avni Karslioglu.
W sobotę wieczorem w Bochum blisko 25 tys. ludzi protestowało przeciwko uhonorowaniu Erdogana nagrodą Steiger. Wśród protestujących byli przedstawiciele żyjących w Niemczech i sąsiednich krajach wspólnot Kurdów, Ormian i tureckich alawitów. Demonstrowali przeciw naruszeniom praw człowieka, jakich ich zdaniem dopuszcza się Ankara. Zarzucali władzom tureckim przede wszystkim prześladowanie mniejszości.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.