Koptowie w Egipcie oddają hołd pamięci zmarłego 17 marca patriarchy Szenudy III
Jego pogrzeb odbędzie się 20 marca. Według mediów egipskich w liturgii żałobnej w Kairze 18 marca uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Nabożeństwu przewodniczył bp Pachomius, który pełnić będzie obowiązki zwierzchnika koptów do czasu wyboru następcy Szenudy III. Tysiące wiernych jeszcze w nocy zgromadziło się na modlitwie przed katedrą biskupią zmarłego patriarchy. Egipskie media państwowe poinformowały, że chcąc, aby wierni mogli pożegnać Szenudę III trumna z jego ciałem pozostanie w katedrze Abbasiya aż do pogrzebu, który odbędzie się we wtorek 20 marca. Tego dnia Szenuda III zostanie pochowany zgodnie z jego wolą w klasztorze St. Bishoy w Wadi Natrun na północy Egiptu. W związku z pogrzebem rząd dał koptom pracującym w instytucjach państwowych trzy dni urlopu okolicznościowego.
Zwierzchnik prawosławnego Kościoła koptyjskiego zmarł 17 marca w wieku 88 lat. Telewizja egipska przypomniała, że patriarcha przez wiele lat cierpiał na schorzenia wątroby i płuc. „Papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy św. Marka” – jak brzmi jego oficjalny tytuł – stał od 1971 roku na czele jednego z najstarszych i najważniejszych Kościołów chrześcijańskich na świecie, liczącego ok. 12 milionów wyznawców. Tradycja mówi, że był on 117 następcą św. Marka Ewangelisty.
Tymczasem do Kairu płyną depesze kondolencyjne z całego świata, m.in. od papieża Benedykta XVI i prezydenta USA Baracka Obamy, który podkreślił, że zmarły patriarcha „był obrońcą tolerancji i dialogu religijnego” oraz wspierał sprawę pokoju i współpracy.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.