Koptowie w Egipcie oddają hołd pamięci zmarłego 17 marca patriarchy Szenudy III
Jego pogrzeb odbędzie się 20 marca. Według mediów egipskich w liturgii żałobnej w Kairze 18 marca uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Nabożeństwu przewodniczył bp Pachomius, który pełnić będzie obowiązki zwierzchnika koptów do czasu wyboru następcy Szenudy III. Tysiące wiernych jeszcze w nocy zgromadziło się na modlitwie przed katedrą biskupią zmarłego patriarchy. Egipskie media państwowe poinformowały, że chcąc, aby wierni mogli pożegnać Szenudę III trumna z jego ciałem pozostanie w katedrze Abbasiya aż do pogrzebu, który odbędzie się we wtorek 20 marca. Tego dnia Szenuda III zostanie pochowany zgodnie z jego wolą w klasztorze St. Bishoy w Wadi Natrun na północy Egiptu. W związku z pogrzebem rząd dał koptom pracującym w instytucjach państwowych trzy dni urlopu okolicznościowego.
Zwierzchnik prawosławnego Kościoła koptyjskiego zmarł 17 marca w wieku 88 lat. Telewizja egipska przypomniała, że patriarcha przez wiele lat cierpiał na schorzenia wątroby i płuc. „Papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy św. Marka” – jak brzmi jego oficjalny tytuł – stał od 1971 roku na czele jednego z najstarszych i najważniejszych Kościołów chrześcijańskich na świecie, liczącego ok. 12 milionów wyznawców. Tradycja mówi, że był on 117 następcą św. Marka Ewangelisty.
Tymczasem do Kairu płyną depesze kondolencyjne z całego świata, m.in. od papieża Benedykta XVI i prezydenta USA Baracka Obamy, który podkreślił, że zmarły patriarcha „był obrońcą tolerancji i dialogu religijnego” oraz wspierał sprawę pokoju i współpracy.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.