Bez wzajemności

Kościół trwa przy swoim. Głupi, czy co? Nie. Wierny Chrystusowi, który dobrem zwyciężył zło. Wierny Jego mądrości, która mówi, że pokoju nie wprowadza się odpowiadając nienawiścią na nienawiść.

Kalejdoskop informacji. Kościół ustami przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego składa życzenia świąteczne buddystom. Przypomina też o potrzebie docenienia przekazywanej przez nich młodzieży mądrości wyrażającej się w powstrzymywaniu się od szkodzenia innym i życiu z bezinteresownością i współczuciem. Na Mali zniszczono placówkę Caritas i Kościół. Pracownicy wyjechali na szczęście kilka dni temu. Egiptowi grozi szariat. Falę krytyki wobec Kościoła spowodowała mediacja między gangami młodzieżowymi w Salwadorze. Jak można paktować z bandytami?! Jednak od czasu Mszy pojednania, w której obok inicjatora – biskupa polowego – uczestniczył nuncjusz apostolski liczba zabójstw spadła o połowę. Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro mówią, że Droga Krzyżowa przejdzie również przez najbiedniejsze dzielnice, a jedna ze stacji Drogi Krzyżowej powinna nawiązać do sytuacji z codziennego życia faweli.

Jeden dzień informacji o obecności Kościoła na świecie. Kościoła dążącego do pojednania. Nie obawiającego się rozmawiać, doceniającego dobro także u innych. Kościoła, którego nie hamuje rozpacz czy nędza – ani ta materialna, ani duchowa. Kościoła, który nie obawia się postępować wbrew ludzkiej logice i który nie czeka na wzajemność. Orędzia do muzułmanów z okazji zakończenia Ramadanu wysyłane są od lat 70. XX w. – przypomina w notce KAI. - Od połowy lat 90. ubiegłego stulecia Rada kieruje podobne przesłania do wyznawców hinduizmu i buddyzmu. Władze tych religii dotychczas nie odpowiadały podobnymi życzeniami pod adresem chrześcijan z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Przedstawiciele tych religii czasem odpowiadają przemocą.

Kościół trwa przy swoim. Głupi, czy co? Nie. Wierny Chrystusowi, który dobrem zwyciężył zło. Wierny Jego mądrości, która mówi, że pokoju nie wprowadza się odpowiadając nienawiścią na nienawiść. To nie oznacza, że zgadza się na wszystko. Nie oznacza, że pozwala się gnębić bez słowa, bez protestu. Ale nie przestaje dążyć do pokoju. Wychowywać do dialogu.

Kard. Jean-Louis Tauran zauważył, że obecnie w szkołach i na uniwersytetach całego świata coraz częściej w jednej ławce siedzą wyznawcy różnych religii. Przypomniał, że trzeba uczyć młodzież, jak wzajemnie szanować i rozumieć swoje wierzenia i praktyki religijne, pogłębiać znajomości własnej wiary, kształtować gotowość do wyciągania ręki do wyznających inną religię, aby rozwiązywać konflikty i promować przyjaźń, sprawiedliwość, pokój i autentyczny rozwój człowieka.

Przyjaźń, sprawiedliwość, pokój… A gdzie Chrystus, który – jak niedawno przypomniano – przyniósł na ziemię ogień? Odpowiedź jest prosta: w bliźnim. W tym, którego trzeba nakarmić, napoić, odziać, przyjąć do domu, pocieszyć, wesprzeć… Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili – powiedział. A zatem: cokolwiek uczyniliście muzułmaninowi, który dąży do wprowadzenia szariatu, mieszkańcowi brazylijskich faweli, młodemu członkowi gangu zajmującego się rozbojami i handlem narkotykami, mnieście uczynili.

Trudne? Bardzo. Ale komu wiele dano, od tego wiele wymagać będą.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Jerzyk
  04.04.2012 14:19
  - Tak jest, zgadza się!
  Mk 16:15 bt "I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię(Dobrą Nowinę) wszelkiemu stworzeniu!"
  Rz 12:21 bt "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!"
 • czytelnik
  04.04.2012 20:43
  Rzadko kiedy zastanawiamy się nad odpowiedzią na pytanie jak w danej sytuacji postąpiłby Chrystus.Pytajmy Go o to częściej na modlitwie, prośmy o obecność Ducha Jezusa w naszych sercach i umysłach na codzień.Trzeba wytrwałej miłości wg Serca Pańskiego.W dyskusjach na forum często daje się odczuć niedostatek więzi z Jezusem, a nawet pogańskie reakcje.A jednak uczeń za Mistrzem ma postępować i wzrastać w mądrości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  5°C Poniedziałek
  rano
  5°C Poniedziałek
  dzień
  5°C Poniedziałek
  wieczór
  3°C Wtorek
  noc
  wiecej »