Kościół trwa przy swoim. Głupi, czy co? Nie. Wierny Chrystusowi, który dobrem zwyciężył zło. Wierny Jego mądrości, która mówi, że pokoju nie wprowadza się odpowiadając nienawiścią na nienawiść.
Kalejdoskop informacji. Kościół ustami przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego składa życzenia świąteczne buddystom. Przypomina też o potrzebie docenienia przekazywanej przez nich młodzieży mądrości wyrażającej się w powstrzymywaniu się od szkodzenia innym i życiu z bezinteresownością i współczuciem. Na Mali zniszczono placówkę Caritas i Kościół. Pracownicy wyjechali na szczęście kilka dni temu. Egiptowi grozi szariat. Falę krytyki wobec Kościoła spowodowała mediacja między gangami młodzieżowymi w Salwadorze. Jak można paktować z bandytami?! Jednak od czasu Mszy pojednania, w której obok inicjatora – biskupa polowego – uczestniczył nuncjusz apostolski liczba zabójstw spadła o połowę. Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro mówią, że Droga Krzyżowa przejdzie również przez najbiedniejsze dzielnice, a jedna ze stacji Drogi Krzyżowej powinna nawiązać do sytuacji z codziennego życia faweli.
Jeden dzień informacji o obecności Kościoła na świecie. Kościoła dążącego do pojednania. Nie obawiającego się rozmawiać, doceniającego dobro także u innych. Kościoła, którego nie hamuje rozpacz czy nędza – ani ta materialna, ani duchowa. Kościoła, który nie obawia się postępować wbrew ludzkiej logice i który nie czeka na wzajemność. Orędzia do muzułmanów z okazji zakończenia Ramadanu wysyłane są od lat 70. XX w. – przypomina w notce KAI. - Od połowy lat 90. ubiegłego stulecia Rada kieruje podobne przesłania do wyznawców hinduizmu i buddyzmu. Władze tych religii dotychczas nie odpowiadały podobnymi życzeniami pod adresem chrześcijan z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Przedstawiciele tych religii czasem odpowiadają przemocą.
Kościół trwa przy swoim. Głupi, czy co? Nie. Wierny Chrystusowi, który dobrem zwyciężył zło. Wierny Jego mądrości, która mówi, że pokoju nie wprowadza się odpowiadając nienawiścią na nienawiść. To nie oznacza, że zgadza się na wszystko. Nie oznacza, że pozwala się gnębić bez słowa, bez protestu. Ale nie przestaje dążyć do pokoju. Wychowywać do dialogu.
Kard. Jean-Louis Tauran zauważył, że obecnie w szkołach i na uniwersytetach całego świata coraz częściej w jednej ławce siedzą wyznawcy różnych religii. Przypomniał, że trzeba uczyć młodzież, jak wzajemnie szanować i rozumieć swoje wierzenia i praktyki religijne, pogłębiać znajomości własnej wiary, kształtować gotowość do wyciągania ręki do wyznających inną religię, aby rozwiązywać konflikty i promować przyjaźń, sprawiedliwość, pokój i autentyczny rozwój człowieka.
Przyjaźń, sprawiedliwość, pokój… A gdzie Chrystus, który – jak niedawno przypomniano – przyniósł na ziemię ogień? Odpowiedź jest prosta: w bliźnim. W tym, którego trzeba nakarmić, napoić, odziać, przyjąć do domu, pocieszyć, wesprzeć… Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili – powiedział. A zatem: cokolwiek uczyniliście muzułmaninowi, który dąży do wprowadzenia szariatu, mieszkańcowi brazylijskich faweli, młodemu członkowi gangu zajmującego się rozbojami i handlem narkotykami, mnieście uczynili.
Trudne? Bardzo. Ale komu wiele dano, od tego wiele wymagać będą.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.