27 mln dolarów za miseczkę z dynastii Song

Na aukcji sztuki azjatyckiej w domu Sotheby's w Hongkongu padł rekord cenowy: za blisko 27 mln dolarów, około trzykrotnie więcej niż cena szacunkowa, sprzedano porcelanową miseczkę z czasów dynastii Północnej Song (960-1127).

Skromną miseczkę z płaskim dnem, należącą do najrzadszego typu chińskiej porcelany, tzw. ceramiki Ru, kupił uczestniczący w aukcji przez telefon anonimowy nabywca.

Porcelana Ru jest tak rzadka, że na świecie znanych jest jedynie 79 całkowicie zachowanych jej przykładów, głównie muzealnych.

Nazwa Ru pochodzi od Ruzhou w obecnej prowincji Henan, gdzie w czasach Songów niedaleko ich stolicy znajdował się jeden z pięciu wielkich pieców do wypalania ceramiki. Chińczycy właśnie za panowania tej dynastii osiągnęli doskonałość w zakresie znajomości szkliw i wyszukanego kształtu naczyń. Produkcja ceramiki Ru trwała jednak krótko, przerwała ją inwazja z północy i przeniesienie stolicy na południe.

Sprzedana miseczka jest jedyną o subtelnie stylizowanym kształcie kwiatu i nieprzejrzystej bladoturkusowej glazurze.

Osiągnięta przez nią cena przebiła według domu aukcyjnego poprzedni rekord ceramiki z czasów dynastii Song, kiedy jasnoturkusowy wazon o złotym wykończeniu wylewu sprzedano w 2008 roku za 67,52 mln dolarów hongkońskich.

"Miseczkę tę należy zaliczyć do najbardziej wyrafinowanych osiągnięć chińskiej ceramiki - zaznaczył wicedyrektor azjatyckiego oddziału domu Sotheby's Nicolas Chow - Jej pojawienie się na rynku wywołało ogromne podniecenie". W 15-minutowej licytacji wzięło udział osiem osób.

Zainteresowanie oraz osiągnięta cena zdaniem ekspertów świadczą o ogromnej żywotności azjatyckiego rynku sztuki, gwałtownie rozwijającego się w ostatnim dziesięcioleciu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  wieczór
  -1°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  wiecej »