Bocian w internetowym gnieździe

Miłośnicy przyrody z całego świata mogą już obserwować życie w słynnym internetowym gnieździe bocianów w Przygodzicach (Wielkopolska). W czwartek nad ranem przyleciał pierwszy z ptaków, za kilka godzin spodziewany jest następny.

Już od siedmiu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują boćki z Przygodzic na stronie www.bociany.ec.pl Młode, które przychodzą na świat, otrzymują imiona nadane przez internautów.

Od 2006 transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało od 2 do 5 milionów internautów z około 200 krajów. Jak poinformował PAP koordynator projektu "Blisko bocianów", Paweł Dolata, wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Zaruby, Belize, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Gwinei Równikowej, Mikronezji, Surinamu, Bhutanu.

Według Dolaty, inicjatywa telewizji ruchomej (mobilnej), realizowana poprzez internetową transmisję z gniazda w Przygodzicach, wpisuje się w stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie promocji takiego przekazu.

Podglądanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od 7 lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów, na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Kamerę zamontowano na bardzo cienkim wysięgniku. "Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok" - zapewnia Dolata.

Pierwsze bociany białe w gniazdach zaobserwowano w południowej Wielkopolsce 24 marca, a dzień później - bociana czarnego.

W ubiegłym roku bocianiej parze z Przygodzic udało się wychować wszystkie 5 młodych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  -2°C Niedziela
  rano
  -1°C Niedziela
  dzień
  wiecej »