Co zrozumieli księża z Inicjatywy Proboszczów?

Koordynator ruchu austriackich księży Pfarrer-Initiative, prałat Helmut Schüller z zadowoleniem przyjął „odpowiedź” Benedykta XVI na ich żądania, zawartą w homilii, jaką papież wygłosił w Wielki Czwartek podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice watykańskiej. .

– Nie było ze strony papieża żadnego zakazu, ani sankcji, ale otwarte wyjaśnienie – stwierdził były wikariusz generalny archidiecezji wiedeńskiej, cytowany przez włoską agencję TM News.

Skupiający około 400 księży (a więc około 10 proc. austriackiego duchowieństwa) ruch został zawiązany w czerwcu 2011 r. Dołączyli do niego niektórzy kapłani z Irlandii, Francji, Belgii i USA. Domaga się on m.in. zniesienia celibatu kapłańskiego, udzielania Komunii świętej rozwiedzionym, którzy zawarli powtórne związki cywilne, możliwości kierowania parafiami przez świeckich i głoszenia przez nich kazań oraz dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich.

Choć w tej ostatniej kwestii odpowiedź Ojca Świętego była negatywna, to – jak podkreśla prałat Schüller – papież uznał, że ożywia ich „troska o Kościół”, a „jego ton nie był ostry”. Podkreślił, że Benedykt XVI nie odpowiedział nałożeniem ekskomuniki na tę grupę duchownych. – Ma on świadomość, że w Austrii toczy się dyskusja na te tematy i że liczni wierni popierają nasze poglądy. Sankcje niczego by nie rozwiązały – wskazał koordynator Inicjatywy Proboszczów.

Inny przedstawiciel Pfarrer-Initiative, ks. Hans Bensdorp również z uznaniem przyjął papieską homilię. – Przyznając, że Chrystus korygował ludzkie tradycje, które groziły przysłanianiem słowa i woli Boga, papież użył słów bliskich temu, co my mówimy – powiedział duchowny portalowi Vatican Insider. Podkreślił też, że Benedykt XVI nie potępił jego grupy, ale „przedstawił prośby, które powinniśmy poważnie potraktować”.

Ze swej strony redaktor naczelny „L’Osservatore Romano”, Giovanni Maria Vian zauważył, że homilia Ojca Świętego po raz kolejny przeczy „stereotypowi słabego papieża, który nie rządzi Kościołem”. – Stając, jak to ma w zwyczaju, po stronie pytającego, papież zastanawia się, czy posłuszeństwo nie przyczynia się do bezruchu i zesztywnienia tradycji - zaznacza Vian w edytorialu na łamach watykańskiego dziennika. Podkreśla jednak, że dla Benedykta XVI właściwą drogą nie jest „ani nieposłuszeństwo, ani surowość”.

Również archidiecezja wiedeńska traktuje słowa Benedykta XVI wypowiedziane w czasie Mszy Krzyżma jako zachętę dla Kościoła w Austrii. W ten sposób wczorajszą papieską homilię skomentował kard. Christoph Schönborn OP. Metropolita stolicy Austrii napisał, że zawarte w niej słowa zadają poważne pytania wobec tzw. „inicjatywy proboszczów”. Benedykt XVI mówiąc o sytuacji „w jednym z krajów europejskich” zwrócił uwagę na wezwanie do kościelnego nieposłuszeństwa ogłoszone przez grupę księży.  Papież zwrócił wczoraj uwagę, że nieposłuszeństwo nie jest na pewno drogą odnowy Kościoła. W jego przekonaniu dochodzi do niej dzięki utożsamieniu się z Chrystusem, a nie dzięki realizacji wyłącznie ludzkich pragnień i wyobrażeń, do których chce się dostosować Kościół.

Kard. Schönborn wyraził wdzięczność za papieskie zainteresowanie sytuacją w austriackim Kościele oraz za jego wskazania, jaką drogą podążać, by wyjść z kryzysu związanego z „inicjatywą proboszczów”. Metropolita Wiednia podziękował również za odważną duszpasterską zachętę, wygłoszoną w Wielki Czwartek, który w sposób szczególny jest dniem modlitwy za kapłanów

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Scott
  07.04.2012 09:30
  Takie postulaty nigdy nie będą zrealizowane. A to dlatego że w Kościele działa Duch Święty. W KK nie działa tak że się przychodzi jak do marketu i jak lenor mi pachnie to biore a jak silan nie to nie biore. W KK trzeba przyjąć całość nauczania, bez wybierania sobie co mi pasuje. Kościół nie ma władzy wyświęcania kobiet, tak mówił JPII. Kapłan jeśli poświęci się całkowicie powołaniu nie ma czasu żeby się spotkać z osobami potrzebującymi rozmowy z nim przez miesiące[znam osobiście takich kapłanów], co dopiero ma własną rodzinę. Nieprawdą jest też to że kapłan nie ma dzieci, ma- dzięki niemu wiele dzieci Bożych ożywa przez spowiedź, Komunię, posługę modlitewna, zaangażowanie w ruchy Kościelne... Można być duchowym ojcem jak ks.Popiełuszko który opiekował się swoim duchowym dzieckiem, ojciec Pio tak samo. Niedawno była mowa o duchowej matce BXVI. Więc trzeba głębiej wejść w tajemnice Kościoła a zobaczy się ogromną głębię powołania.
 • Kael
  07.04.2012 09:55

  Zrozumieli co chcieli i ile mogli.

  A co zrozumieli polscy ksieza ze slow papieza Benedykta XVI, ktore kierowal WPROST do nich?

  ” Wierni oczekuja od kaplanów jednego, aby byli specjalistami od spotkania czlowieka z Bogiem. Nie wymaga sie od ksiedza, by byl ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje sie od niego, by byl ekspertem w dziedzinie zycia duchowego. (...) Oczekuja od niego, by byl swiadkiem odwiecznej madrosci plynacej z objawionego Slowa ”

   

  Co sie po tych szesciu latach w polskim Kosciele zmienilo?

  Tym KAI sie nie martwi? To niech sie i Kosciolem w Austrii tak bardzo nie przejmuje...

 • Hydrus
  08.04.2012 00:46
  Chcą mieć żony, to niech idą do pracy. To może jeszcze wprowadźmy dla n ich rozwody. Niektórym to naprawdę się w głowach przewraca.
 • Maxim
  10.04.2012 21:57
  Kościół na przestrzeni wieków się zmieniał, zmieniała się także nauka Kościoła chociaż wiernym się mówi co innego. Zmieniał się sposób przyjmowania Komunii, nie było kiedyś spowiedzi usznej a tylko powszechna, kapłani mogli zakładać rodziny i znalazłoby się jeszcze wiele innych przykładów. Kto wie co nas jeszcze czeka ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Czwartek
  wieczór
  17°C Piątek
  noc
  10°C Piątek
  rano
  13°C Piątek
  dzień
  wiecej »