Flagi kilkunastu państw zdobiły od czwartku do dzisiaj fronton katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Po raz drugi w Polsce, a po raz pierwszy w Lublinie odbyło się walne zgromadzenie Federacji Katolickich Uniwersytetów Europy. Tegoroczna refleksja dotyczyła współczesnej tożsamości uczelni katolickich i wartości, jakie powinny one promować.
„Podczas tego spotkania w Lublinie zasadnicze grupy omawianych spraw dotyczyły zarządzania katolickimi uczelniami i ich relacji z Kościołem, zwłaszcza ekspertyz dla Kościoła, a także sekularyzacji dotykającej katolickie uczelnie” – mówił ks. prof. Michel Scheuer SJ, Prezydent FUCE, b. rektor jednego z belgijskich uniwersytetów. Oficjalne wystąpienia w wymienionych kwestiach wygłosili podczas zamkniętych obrad m.in. rektorzy z Lille, Salamanki i rzymskiego Gregorianum. Wspominając z kolei o źródłach utrzymania katolickich uniwersytetów w Europie prof. Scheuer nadmienił, iż np. w Belgii i Holandii są one finansowane przez państwo tak samo jak uczelnie świeckie.
Prorektor KUL ks. prof. Sławomir Nowosad podkreślił, iż lubelska uczelnia, nawiązując do dziedzictwa bł. Jana Pawła II, stara się „czerpać z tego, co stanowi jej tożsamość i misję”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.