Putin zaprzysiężony

Władimir Putin został w poniedziałek zaprzysiężony na prezydenta Federacji Rosyjskiej. Uroczystość, w której uczestniczy ok. 2,5 tys. gości, odbywa się w dawnej rezydencji rosyjskich carów - Wielkim Pałacu Kremlowskim.

Kilka minut po wybiciu przez zegar na Wieży Spaskiej godz. 12 czasu moskiewskiego (godz. 10 czasu polskiego) Putin, trzymając prawą rękę na konstytucji FR, złożył przysięgę prezydencką.

33 słowa słowa przysięgi 59-letni Putin wypowiedział w Sali Andriejewskiej - sali tronowej carów.

Putin był już prezydentem FR przez dwie kadencje, w latach 2000-2008. Konstytucja zabraniała mu kandydować na trzecią kadencję z rzędu. Odchodząc z urzędu, na swojego następcę zaproponował Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu. Już wtedy prognozowano, że Miedwiediew będzie jedynie strażnikiem kremlowskiego tronu i że Putin w 2012 roku wróci na Kreml.

Nowy prezydent Federacji Rosyjskiej oświadczył po złożeniu przysięgi, że Rosja wkracza w nową fazę swojego rozwoju. "Nadchodzące lata będą dla niej decydujące" - oznajmił.

"Rosja ma wielką historię i równie wielką przyszłość" - zauważył podczas swojej inauguracji, która z udziałem ok. 2,5 tys. gości odbywa się w dawnej rezydencji rosyjskich carów - Wielkim Pałacu Kremlowskim.

Putin podkreślił, że jego poprzednik Dmitrij Miedwiediew zapewnił ciągłość i stabilność w rozwoju Rosji, jak również dał nowy impuls do modernizacji kraju.

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl poprowadził w poniedziałek w kremlowskim Soborze Zwiastowania modlitwę w intencji prezydentury Władimira Putina. Uczestniczył w niej tylko nowy prezydent Rosji z małżonką Ludmiłą.

Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego wyjaśnił, że podczas takiej modlitwy głowa Cerkwi prosi Boga o pomyślność dla kraju, armii i narodu, a także o błogosławieństwo dla prezydenta.

Po modlitwie Putin podjął na Kremlu patriarchę uroczystym obiadem. Na przyjęcie zaproszono też m.in. poprzedniego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z żoną Swietłaną oraz przewodniczących obu izb Zgromadzenia Federalnego: Rady Federacji - Walentinę Matwijenko i Dumy Państwowej - Siergieja Naryszkina.

Wieczorem Putin wyda na Kremlu przyjęcie dla ok. 1000 gości.

Putin przybył na inaugurację z Białego Domu, siedziby rządu FR. Jego opancerzona limuzyna Mercedes-Benz S600 Guard Pullman w honorowej asyście dziewięciu motocyklistów przejechała pustymi ulicami Moskwy. Centrum miasta zostało zamknięte dla ruchu samochodowego, a okolice Kremla - także dla ruchu pieszych.

Ponieważ uroczystość zaprzysiężenia zbiegła się z obchodami 67. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, Putin zdecydował, że w tym roku obywatele Federacji Rosyjskiej mają aż cztery dni wolne od pracy - od 6 do 9 maja.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PREZYDENT, ROSJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »