Reklama

Dublin: Sympozjum przed Kongresem Eucharystycznym

Bezpośrednim przygotowaniem do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego jest rozpoczęte 6 czerwca sympozjum teologiczne.

Reklama

Odbywa się ono w Kolegium św. Patryka w Maynooth. Gospodarz spotkania, abp Diarmuid Martin przypomniał, że Kongres zbiega się z 50. rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II. Jak podkreślił arcybiskup Dublina, Sobór był niezwykłym wydarzeniem w życiu Kościoła, miał także ogromny wpływ na dalszy rozwój Kościoła w Irlandii. Zmieniła się kultura religijna w tym kraju. Zmieniło się także miejsce irlandzkiego Kościoła w społeczeństwie, które stało się o wiele bardziej pluralistyczne.

Hierarcha dodał, że dziś wielu zadaje sobie pytanie, dlaczego organizujemy Kongres Eucharystyczny. Kościół wydaje się być bardziej jednostką społeczną reformującą się przez zmiany strukturalne, niż wspólnotą eucharystyczną opartą na bezinteresownej, ofiarniczej miłości Chrystusa. „Mamy pokusę, by patrzeć nawet na temat Kongresu Eucharystycznego, na kształtowanie się wspólnoty między nami w Irlandii, nie przez pryzmat wspólnoty, którą tworzymy z Chrystusem, ale przez kierunek zachodzących zmian społecznych” – stwierdził arcybiskup Dublina.

Gościem honorowym sympozjum jest kard. Marc Ouellet będący legatem papieskim na Kongres Eucharystyczny.

***

„Mam nadzieję, że Kościół irlandzki umocni się w przekonaniu o komunii między Bogiem i ludźmi przez świadectwo tych, którzy odwiedzą i podzielą się swoją wiarą z Irlandczykami” – powiedział legat papieski na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny kard. Marc Ouellet. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów udzielił Radiu Watykańskiemu obszernego wywiadu przed rozpoczynającym się za kilka dni w Dublinie Kongresem. W rozmowie wspomniał m.in. na trudny czas, który przeżywa Kościół w Irlandii.

„W ostatniej dekadzie było tak wiele trudności związanych z różnymi tragediami, skandalami seksualnymi, a ponadto z kryzysem społecznym i ekonomicznym. Istnieje naprawdę wielka potrzeba pojednania i przebaczenia, a także podjęcia na nowo dialogu między samymi Irlandczykami, biskupami i świeckimi, kapłanami i zakonnikami. Jest taka potrzeba nowego dialogu. Musimy zamknąć rozdział tego trudnego czasu – nie by go zapomnieć, ale raczej zachować go w naszej świadomości, by te rzeczy nigdy się nie powtórzyły. Równocześnie prośmy Boga, w jego wielkim miłosierdziu, aby nas odnowił – podkreślił purpurat. – Większość uczestników stanowić będą Irlandczycy, co jest normalne. Ale będzie obecna także wielka liczba ludzi praktycznie z całego świata. Kongres Eucharystyczny oznacza, że Kościół powszechny jednoczy się z Kościołem lokalnym i zwraca się do Boga prosząc go o wszelkie błogosławieństwa, których potrzebuje. Jestem przekonany, że to będzie nadzwyczajny moment dla Kościoła w Irlandii, a zarazem początek nowej drogi, która zaowocuje nowymi inicjatywami rozbudzonymi przez ten Boży dar” – dodał kard. Ouellet.

Hierarcha odniósł się także do zmian, jakie wniósł poprzedni Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w społeczeństwo Kanady, do problemu uczestnictwa wiernych w niedzielnej Eucharystii i sakramencie pojednania, a także do ewolucji Kościoła, jaka nastąpiła po Soborze Watykańskim II. Przypomniał ponadto swoje poprzednie wizyty w Irlandii w kontekście dialogu ekumenicznego, zwłaszcza w świetle podziału wyspy na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną. Kardynał dodał, że miał m.in. okazję odkryć wspaniałą historię wierności Irlandczyków wierze katolickiej oraz ich wkład w misyjną działalność Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama