Prezydent Argentyny apeluje o rozmowy ws. Falklandów/Malwinów

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner zaapelowała w czwartek w ONZ o rozpoczęcie rozmów na temat Wysp Falklandzkich, nazywanych w Argentynie Malwinami. W czwartek minęła 30 rocznica zwycięstwa Wielkiej Brytanii w wojnie z Argentyną o te wyspy.

Występując przed ONZ-owską Komisją ds. Dekolonizacji w Nowym Jorku, Fernandez oświadczyła, że fakt, iż Falklandy pozostają pod władzą Londynu "jest afrontem dla świata, o którym wszyscy marzymy". "Jak może to być część terytorium brytyjskiego, jeśli odległe jest o 14 tys. mil (od Wielkiej Brytanii)" - zapytała.

Prezydent Argentyny wykluczyła możliwość ponownego konfliktu zbrojnego, natomiast zaapelowała do Wielkiej Brytanii o zgodę na rozpoczęcie dwustronnych rozmów na temat przyszłości Falklandów.

"Nie prosimy o wiele. Prosimy tylko o rozmowy. Nie żądamy aby ktokolwiek powiedział: +Tak, Malwiny należą do Argentyny+" - powiedziała Fernandez.

Wyraziła też dezaprobatę dla faktu, iż brytyjski premier David Cameron uczcił zakończenie konfliktu sprzed 30 lat wywieszeniem flagi Falklandów nad jego oficjalną rezydencją. "Czuję się zażenowana obserwując to z daleka, bowiem wojny nie powinny być powodem do uroczystości, czy rocznic" - oświadczyła prezydent Argentyny przypominając setki ofiar śmiertelnych 74-dniowego konfliktu o wyspy.

Oskarżyła też Wielką Brytanię o to, że wykorzystuje swoją pozycję stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i "rozpowszechnia kłamstwa na temat Falklandów".

Argentyna twierdzi, że Wielka Brytania od 1833 r. nielegalnie okupuje wyspy, położone niedaleko wybrzeży argentyńskich, a ostatnio rozmieściła znaczne siły zbrojne na południowo zachodnim Atlantyku. Londyn zaprzecza temu i stoi na stanowisku, że Argentyna ignoruje wolę 3 tys. mieszkańców Falklandów, którzy chcę pozostać obywatelami brytyjskimi.

Rząd brytyjski zapowiedział, że zgodziłby się na rozmowy jeśli mieszkańcy wysp wystąpili z taką prośbą, co jednak jest mało prawdopodobne.

Fernandez podczas swej wizyty w ONZ spotkała się z sekretarzem generalnym Ban Ki Munem, który zaoferował usługi mediacyjne w tym sporze, jeśli zwrócą się do niego o to obie strony.

Wcześniej brytyjski premier David Cameron oswiqdczył, że determinacja Londynu w sprawie utrzymania Falklandów "jest nieugięta".

Wystąpienie Cristiny Fernandez przypadło w trzydziestą rocznicę kapitulacji argentyńskich oddziałów, które 2 kwietnia 1982 r., na rozkaz rządzącej wówczas w Buenos Aires junty wojskowej, zajęły archipelag, dając początek wojnie, która trwała do 14 czerwca. Zginęło w niej 649 Argentyńczyków, 255 Brytyjczyków i 3 mieszkańców wysp.

Ludność archipelagu, utrzymująca się głównie z rybołówstwa, składa się z 3 140 osób. 61,3 proc. tam się urodziło, 29 proc. pochodzi z W. Brytanii, 6,5 proc. to Chilijczycy i 2,6 proc. - Hiszpanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
wiecej »