Brytyjska ścieżka śmierci

Dziennik „Daily Mail” ujawnił, że Lekarze Publicznej Służby Zdrowia (NHS) w Wielkiej Brytanii doprowadzają do przedwczesnych zgonów tysięcy starszych pacjentów w szpitalach.

Dlaczego? Bo należy zwolnić szpitalne łóżka. Patrick Pullicino, konsultant neurolog East Kent Hospitals i profesor kliniki Uniwersytetu Kent, w czasie wykładu w Królewskim Stworzyszeniu Medycznym w Londynie powiedział, że kontrowersyjna „ścieżkę śmierci” stała się odpowiednikiem eutanazji starszych pacjentów.

Wyjaśnił, że często brak podstaw, by stosować tzw. Liverpool Care Pathway (Liverpoolska Metoda Opieki) w opiece nad pacjentami terminalnie chorymi i używaną w szpitalach całego kraju. Metodę tę należy stosować, kiedy według lekarzy pacjent nie rokuje nadziei na powrót do zdrowia i jego śmierć wydaje im się nieunikniona. Zastosowanie tej metody łączy się z pozbawieniem pacjenta leczenia, wody i sztucznego karmienia.

Według Pullicino w Wielkiej Brytanii umiera rocznie 450 tysięcy pacjentów znajdujących się w szpitalach lub znajdujących się pod „opieką” NHS, z czego wobec 130 tysięcy zastosowano Liverpool Care Pathway. Profesor wyjaśnił  powołując się na przykłady, że zbyt często starsi pacjenci, którzy mogą żyć dłużej zostają skierowani na LCP. LCP stała się raczej „ścieżką śmierci” niż sposobem opieki nad chorymi.

Krytyczne glosy na temat LCP rozlegały się już wcześniej. Wielu poważnych przedstawicieli środowisk medycznych jest zdania, że jest sposób zakamuflowanej eutanazji.

 

 

 

 

 .

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Maxim
  24.06.2012 23:18
  A w Polsce jest inaczej ?
  NFZ poprzez swoje postępowanie wprowadził eutanazję tylnymi drzwiami i w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii dotyczy ona nie tylko starszych ludzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  wiecej »