Frombork: Konserwator zabytków proboszczem

Archidiecezjalny konserwator zabytków archidiecezji warmińskiej ks. dr Jacek Wojtkowski został proboszczem katedry we Fromborku - jednego z najcenniejszych zabytkowych kościołów na Warmii.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Artur Oględzki kierując ks. Wojtkowskiego do pracy we Fromborku arcybiskup "podkreślił jak bardzo zależy mu na tym miejscu".

"Ksiądz Wojtkowski jest archidiecezjalnym konserwatorem zabytków i nadal będzie pełnił tę funkcję, z tym, że będzie mieszkał we Fromborku i w sposób szczególny troszczył się o tamtą świątynię" - dodał rzecznik olsztyńskiej kurii.

Zbudowana w XIV wieku na wzgórzu we Fromborku bazylika jest jednym z najcenniejszych zabytków Warmii. To ten kościół jest katedrą, czyli "matką wszystkich warmińskich kościołów". Z miejscem tym przez wiele lat związany był kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej Mikołaj Kopernik, tu też został pochowany.

"Mam zamiar promować związki Kopernika z tym miejscem. Toruń od lat uroczyście obchodzi urodziny astronoma, my chcemy wspominać datę jego śmierci" - zapowiedział w rozmowie z PAP ks. Wojtkowski.

XIV-wieczna fromborska katedra wymaga wielu prac konserwatorsko-remontowych. Ks. Wojtkowski zapowiedział, że w najbliższym czasie powstanie kompleksowy projekt konserwatorski katedry. Poważnym problemem jest zawilgocenie katedry, to wymaga pilnych prac.

"Liczymy na środki unijne, w tym roku plan prac jest realizowany z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czekamy na nowe rozdanie funduszy" - przyznał ks. Wojtowski.

W rozmowie z PAP ks. Wojtkowski przyznał, że kontynuowane będą już rozpoczęte prace przy konserwacji kaplicy Zbawiciela zwanej też Kaplicą Szendeka (barokowa, unikatowa ze względu na freski i ołtarz w formie relikiwiarzy). Ks. Wojtowski przyznał, że zamierza też podjąć starania o wpisanie Wzgórza Katedralnego we Fromborku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Przemawia za tym znaczenie założenia architektonicznego będącego przykładem gotyku północnego. Podobne założenia rozciągają się od Danii po Łotwę na pobrzeżu Morza Bałtyckiego" - podkreślił ks. Wojtkowski.

Z danych olsztyńskiej kurii wynika, że rocznie katedrę we Fromborku odwiedza ok. 40 tys. turystów. "Potencjał turystyczny tego miejsca jest dużo większy" - przyznał ks. Wojtkowski.

Poprzedni proboszcz katedry w Fromborku przeszedł na emeryturę.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, WYZNANIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
18°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
11°C Środa
rano
17°C Środa
dzień
wiecej »