Pomimo poważnego kryzysu gospodarczego Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymała w ubiegłym roku od swych darczyńców ponad 82 mln euro.
To o 5 mln mniej niż rok wcześniej – wynika z bilansu fundacji, przygotowanego przez 17 biur krajowych. Jednak dzięki pozyskanym darom można było wesprzeć ponad 4,5 tys. projektów w 145 krajach.
Głównym sektorem pomocy są prace budowlane. Przeznaczono na to 30 procent darów. Dzięki temu można było wybudować lub naprawić niemal 500 kościołów, 37 seminariów i 191 klasztorów. 15 procent budżetu przeznaczono na intencje mszalne, które w wielu krajach są dla kapłanów i misjonarzy jedynym źródłem utrzymania. W sumie przekazano prawie 1,2 mln intencji. Kolejne główne sektory pomocy to duszpasterstwo, formacja teologiczna, katechizacja i media.
Jednym z głównych beneficjentów Fundacji jest Ukraina. Trafiło tam niemal 5 mln euro. Katolicy w Indiach otrzymali pomoc o łącznej wartości 4,2 mln. euro. Za „Kościół w potrzebie” uznano też uczestników Światowego Spotkania Młodzieży w Madrycie. Fundacja sfinansowała im ponad 700 tys. egzemplarzy młodzieżowego katechizmu Youcat. Wszystko to było możliwe dzięki 600 tys. dobroczyńców, którzy swymi ofiarami zasilili budżet fundacji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.