Szykują się na Grunwald

W najbliższy weekend policja zmienia organizację ruchu w związku z zaplanowaną na sobotę inscenizacją Bitwy pod Grunwaldem. Wojewoda warmińsko-mazurski zaapelował we wtorek, by już od piątku kierowcy dużych aut i przewożący ładunki niebezpieczne wybierali inne trasy.

Miłośnicy historii średniowiecza już od kilku dni ściągają na Pola pod Grunwaldem, ale kulminacja przyjazdów zarówno rycerzy, jak i widzów przypadnie na weekend.

"Wiąże się z tym wzrost natężenia ruchu pojazdów i osób pieszych na drogach. Apeluję do przedsiębiorców oraz kierowców pojazdów ciężarowych oraz pojazdów transportujących materiały niebezpieczne o unikanie dróg prowadzących do Pól Grunwaldzkich, gdyż na tych trasach przewiduje się występowanie dużego natężenia ruchu samochodów osobowych" - napisał w wydanym we wtorek apelu wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Wojewoda poprosił, by przewoźnicy "rozważyli wybór alternatywnych tras przejazdu".

Z kolei warmińsko-mazurska policja poinformowała we wtorek, że w weekend zmieni się organizacja ruchu wokół Grunwaldu (Grunwald - Łodwigowo - Stębark - Grunwald) - zostanie tam wprowadzony ruch jednokierunkowy.

Dodano, że wokół trasy dojazdowej zostaną zlokalizowane parkingi dla kilkunastu tysięcy samochodów osobowych i ok. 100 miejsc parkingowych dla autokarów. Na parkingach będą również miejsca przeznaczone na rozstawienie namiotu. Żeby nie tamować ruchu parkingowi opłaty za parking będą pobierali od kierowców dopiero po ustawieniu auta we właściwym miejscu, a nie przy wjeździe na parking.

"Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu. Nie szukajcie Państwo bezpłatnych parkingów, gdyż takich nie będzie" - napisano w policyjnym komunikacie przekazanym PAP i zapewniono, że zaparkowane nieprawidłowo auta będą - na koszt ich właścicieli - odholowywane.

"W Stębarku będzie przygotowany dodatkowy parking i holownik, który na bieżąco będzie odholowywał na koszt właścicieli samochody zaparkowane w miejscach objętych zakazami" - poinformowała PAP policja.

Aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym policja wezwała ich do korzystania ze specjalnie przygotowanych i wydzielonych traktów. "Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów do Pól Grunwaldzkich, będą wyznaczone również od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald. Trakty będą usytuowane poza pasem drogi i wygrodzone taśmą oraz oznakowane tabliczką" - napisano w komunikacie przekazanym PAP.

W wakacyjne weekendy zakazy ruchu dla pojazdów powyżej 12 ton obowiązują: w piątek w godz. 18.00-22.00; w sobotę w godz.8.00-14.00, a w niedzielę w godz. 8.00-22.00.

Organizatorzy tegorocznych dni Grunwaldu przewidują, że w weekend do tej miejscowości przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. (PAP)

jwo/ pz/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
13°C Poniedziałek
dzień
13°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »