Do starć między policją a kurdyjskimi manifestantami doszło w sobotę w mieście Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji. Rannych zostało co najmniej siedem osób. Na wschodzie kraju kurdyjscy separatyści zdetonowali bombę, raniąc 12 policjantów.
W Diyarbakirze z siłami bezpieczeństwa starło się kilkuset manifestantów podzielonych na kilka grup. Demonstranci obrzucali kamieniami funkcjonariuszy, a ci odpowiedzieli gazem łzawiącym; użyto też armatek wodnych.
Manifestanci domagali się zwolnienia z więzienia kurdyjskiego przywódcy Abdullaha Ocalana. Demonstranci wyszli na ulice, pomimo zakazu władz zorganizowania wiecu przez główne prokurdyjskie ugrupowanie w Turcji - Partię Pokoju i Demokracji (BDP).
Ocalan, przywódca separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), został schwytany 15 lutego 1999 roku w Kenii przez agentów tureckiego wywiadu z pomocą tajnych służb amerykańskich. Po przewiezieniu do Turcji skazano go w czerwcu 1999 roku na karę śmierci za "separatyzm"; karę tę zamieniono na dożywocie po zniesieniu w Turcji w 2002 roku kary głównej.
Kiedy w Diyarbakirze trwały starcia, bojownicy PKK w prowincji Wan na wschodzie kraju zdetonowali przydrożną bombę, w wyniku czego 12 tureckich policjantów zostało rannych.
PKK jest uważana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną. Szacuje się, że od 1984 roku konflikt w tureckim Kurdystanie spowodował śmierć około 45 tys. ludzi.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.