Zbiegły syryjski generał Tlas nawołuje do transformacji

Generał Manaf Tlas, najwyższy rangą wojskowy, który zbiegł z Syrii, poinformował we wtorek, że jest w Paryżu i zaapelował o transformację w swym kraju - informuje agencja AFP. Tlas należał do bliskiego otoczenia prezydenta Baszara el-Asada.

To pierwsze bezpośrednie oświadczenie generała dla prasy od 6 lipca, gdy media doniosły o jego ucieczce z Syrii. Podpisane nazwiskiem Tlasa oświadczenie jest sygnowane z Paryża i nosi datę 17 lipca.

Generał obarcza władze syryjskie główną winą za obecny kryzys. Wyraża nadzieję, że "rozlew krwi ustanie i kraj wyjdzie z kryzysu drogą konstruktywnej transformacji, która zagwarantuje Syrii jedność, stabilność i bezpieczeństwo, a także realizację uzasadnionych aspiracji obywateli".

"Jestem gotów, jak każdy Syryjczyk, wypełnić moją obywatelską powinność w celu przyczynienia się do lepszej przyszłości mego kraju" - napisał w swym oświadczeniu generał Tlas.

Według agencji Reutera Tlas - członek syryjskiej większości sunnickiej i przyjaciel Asada - dowodził brygadą w Gwardii Republikańskiej, jednej z najlepiej wyposażonych jednostek w armii, zdominowanej przez sektę alawitów (skrajny odłam szyizmu). Ojciec generała Tlasa, Mustafa, był ministrem obrony Syrii od wczesnych lat 70. do roku 2004 i był zaufanym ojca obecnego prezydenta, Hafeza el-Asada.

W ubiegłym tygodniu francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział, że generał Manaf Tlas jest w kontakcie z syryjskimi opozycjonistami.

Po ucieczce generała Reuter pisał, że jeśli Tlas, który uczęszczał wraz z Baszarem el-Asadem na uczelnię wojskową, wesprze opozycję syryjską, będzie osobistością najwyższej rangi z najbliższego otoczenia prezydenta, która zmieniła front od początku trwającej od 16 miesięcy rewolty przeciwko władzom Syrii. Rewolta przeradza się w wojnę domową z silnym podłożem religijnym - zaznaczał Reuters.

Antyrządowe protesty w Syrii trwają od wiosny 2011 r. Początkowo pokojowe demonstracje, których uczestnicy domagali się reform, z czasem przerodziły się w krwawą rewoltę przeciwko reżimowi, tłumioną przez władze. W jej wyniku zginęło kilkanaście tysięcy osób.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
wiecej »