Syria: Apokalipsa na ulicach

„Na ulicach syryjskich miast ma miejsce apokalipsa. Przeżywamy w tych dniach prawdziwą Drogę Krzyżową!”. W tym dramatycznym tonie sytuację w Syrii opisuje maronicki arcybiskup Damaszku.

Donosi on o nieustannych krwawych walkach, ogromnych zniszczeniach i coraz większej liczbie uchodźców zmierzających w kierunku granicy z Libanem.
„Mam nadzieję, że Syryjczycy otrzymają od swych sąsiadów niezbędną pomoc. Sami przecież wielokrotnie wspierali uciekinierów z krajów ościennych” – podkreśla abp Samir Nassar. Wskazuje zarazem, że toczące się walki praktycznie unicestwiły wszelkie życie religijne w kościołach. „Ludzie boją się wyjść z domów. Ci, którzy przyszli na ostatnią liturgię, żegnali się po niej tak, jak byśmy się już nigdy więcej mieli nie zobaczyć” – mówi mieszkający w Damaszku duchowny.
Wczoraj w Syrii zginęło 248 osób, co oznacza, że był to najkrwawszy dzień od wybuchu w połowie marca zeszłego roku rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od początku konfliktu w Syrii zginęło ponad 17 tys. ludzi, głównie cywilów.

Wojna zawsze jest najgorszym rozwiązaniem – wskazuje Rada Konferencji Biskupich Europy CCEE apelując o zintensyfikowanie modlitwy w intencji pokoju w Syrii. Przypomina się jednocześnie, że eskalacja przemocy, której w ostatnich dniach jesteśmy świadkami, wydaje się mówić, iż broń zastąpiła dialog. A to w sposób nieunikniony może przynieść jedynie śmierć, żałobę i kolejne poważne zniszczenia. Stąd wezwanie do modlitwy o pokój oraz zintensyfikowanie wysiłków na rzecz przywrócenia konstruktywnego dialogu.
„Nigdy nie jest za późno na wzajemne zrozumienie, negocjacje i budowanie razem wspólnej przyszłości” – czytamy w apelu prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy. Przypomina się, że Syryjczycy niezależnie od wyznawanej wiary powinni uczynić wszystko, by pokonać istniejące trudności, złożyć broń i wejść na drogę dialogu, pojednania i pokoju.
Pod apelem prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy podpisali się: przewodniczący, kard. Péter Erdő, oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Angelo Bagnasco i abp Józef Michalik.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DAMASZEK, SYRIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
wiecej »