Solidarna Polska chce zmienić zapisy tzw. ustawy kominowej

Solidarna Polska chce nowelizacji tzw. ustawy kominowej. Projekt w tej sprawie SP ma złożyć w tym tygodniu do marszałek Sejmu - poinformowali w niedzielę posłowie ugrupowania.

"To jest projekt ustawy o zmianie tzw. ustawy kominowej. Wprowadzamy takie zmiany, które mają za zadanie przeciwdziałać wykorzystywaniu tzw. wytrychów legislacyjnych, po to, aby drenować publiczne pieniądze do prywatnych kieszeni" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Andrzej Romanek.

Według niego "oburzające" jest, aby były minister Skarbu Państwa, były poseł Aleksander Grad miał zarabiać na państwowej posadzie - jak podają media - 110 tys. zł.

Grad został 9 lipca powołany na prezesa spółek Polskiej Grupy Energetycznej: PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1, które odpowiadają za program energetyki jądrowej oraz przygotowanie i budowę pierwszej elektrowni. Grad w wyborach w 2011 r. zdobył mandat poselski, nie wszedł do nowego rządu. Pod koniec czerwca ogłosił, że rezygnuje z zasiadania w Sejmie, ale nie żegna się z działalnością publiczną i społeczną. Złożył wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o wygaszenie mandatu z dniem 30 czerwca br.

"Jest oburzającą rzeczą, aby pan minister, który został wybrany na posła, zrezygnował z tej funkcji, (...) a na początku czerwca zrezygnował prezes tych dwóch spółek. Dlaczego? Żeby tę funkcję objął Aleksander Grad. Z tego wnoszę, że panu Aleksandrowi Gradowi było mało i teraz chce zarabiać te 110 tys. zł" - powiedział Romanek.

Dodał, że Solidarna Polska chce "pomóc premierowi, ażeby takie osoby, jak m.in. Aleksander Grad nie zarabiały 110 tys. zł, bo to jest zwyczajnie gorszące". "To jest majątek, to jest mienie państwowe i tylko poprzez manipulowanie udziałami (w spółkach Skarbu Państwa-PAP), pozwala się tym ludziom zarabiać ogromne kokosy" - zaznaczył Romanek.

Poseł Patryk Jaki wyjaśnił, że propozycje Solidarnej Polski dotyczą objęcia tzw. ustawą kominową również spółek, w których udział Skarbu Państwa ma charakter decydujący. "Po drugie, chcemy zlikwidować kontrakty menedżerskie w spółkach Skarbu Państwa w ogóle. Bo to jest kolejny sposób na obchodzenie ustawy kominowej" - powiedział.

Romanek dodał, że zmiany mają też dotyczyć tego, aby spółki zależne tworzone przez agencje - takie jak Agencja Rynku Rolnego - były objęte ustawą kominową.

Jak zapowiedzieli posłowie, projekt nowelizujący tzw. ustawę kominową, będzie złożony do marszałek Sejmu najpóźniej we wtorek.

Obowiązująca obecnie tzw. ustawa kominowa ogranicza pensje prezesów firm, w których Skarb Państwa ma ponad 50 proc. udziałów, do sześciokrotnej średniej krajowej. Według danych resortu na 29 czerwca 2012 r., minister skarbu nadzoruje 154 jednoosobowe spółki Skarbu Państwa oraz 36 spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa prowadzących działalność gospodarczą.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
11°C Niedziela
dzień
13°C Niedziela
wieczór
wiecej »